Prawie 2 tys. poznaniaków nadal mieszka w barakach. "To wstyd dla miasta"

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Prawie 2 tys. poznaniaków nadal mieszka w barakach. "To wstyd dla miasta"

Błażej Dąbkowski

Pod koniec 2016 r. rozpoczęła się rozbiórka baraków przy ul. Opolskiej, ale tysiące poznaniaków nadal mieszka w tragicznych warunkach.

Od kilku lat zapowiadano budowę nowych bloków komunalnych przy ul. Opolskiej. Te staną w miejscu poniemieckich baraków, które wzniesiono w 1943 r. dla Polaków wyrzucanych z mieszkań na Wildzie i Łazarzu. Przygotowanie okolicy rozpoczęło się w 2016 r., gdy wyburzono budynki po zachodniej stronie ulicy.

Problem baraków nie został jednak rozwiązany, bowiem nadal mieszka w nich ponad 1,8 tys. poznaniaków. Jak wynika z informacji jakie podał nam Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, w stolicy Wielkopolski zasiedlonych jest kilkadziesiąt takich budynków, w których łącznie istnieje aż 650 mieszkań. Znajdują się one w kilkunastu lokalizacjach - przy ulicach Opolskiej, Dojazd, czy na Krzesinach przy ul. Nowotarskiej. Mieszkalne baraki stoją również jeszcze przy ulicach Czechosłowackiej, Bukowskiej i na Sypniewie.

W jakiej kolejności będą wyburzana baraki i co się stanie z ich obecnymi mieszkańcami? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.