Paweł Stachnik

Prawdziwa Wunderwaffe. Heron, Merkawa, Kopuła

Żołnierze izraelskich sił zbrojnych (Cahalu) podczas Wojny Sześciodniowej Fot. archiwum Żołnierze izraelskich sił zbrojnych (Cahalu) podczas Wojny Sześciodniowej
Paweł Stachnik

Nieustanne zagrożenie wiszące nad Izraelem zaowocowało niezwykłym rozwojem przemysłu obronnego. Izraelskie konstrukcje są nowatorskie. Chętnie korzystają z nich inne państwa.

Od dobrych kilku dekad Izrael jest producentem nowoczesnych i zaawansowanych broni: czołgów, rakiet, radarów, sprzętu łączności i innych wojskowych systemów elektronicznych, dronów. Państwo to uznawane jest za regionalne mocarstwo militarne. Jak to się stało, że niewielki kraj na pustyni, pozbawiony przemysłu i surowców naturalnych, a w dodatku otoczony wrogami, zdołał stać się jedną z wojskowych potęg?

Dron ze sklepu z zabawkami

W 1968 r. major Szabtaj Brill z izraelskiego Zarządu Wywiadu Wojskowego zastanawiał się jak wyśledzić, czy egipska armia po drugiej stronie Kanału Sueskiego nie przygotowuje się aby do kolejnego uderzenia na Izrael.

Dotychczas Izraelczycy wykorzystywali do obserwacji wysokie platformy montowane na czołgach, z których oficerowie wywiadu przez lornetkę zaglądali na egipską stronę. Z używania ich zrezygnowano, gdy jeden z oficerów został zastrzelony przez snajpera.

Wysyłano też samoloty, które fotografowały to, co działo się po drugiej stronie granicy. Niestety z powodu zagrożenia zestrzeleniem samoloty musiały latać wysoko, a to odbijało się na jakości zdjęć.

Jadąc do domu Brill przypomniał sobie, że widział kronikę filmową, w której pokazywano chłopca bawiącego się zdalnie sterowanym modelem samolotu. Majorowi przyszło do głowy, że do takiego małego samolotu można przecież przyczepić aparat fotograficzny...

W dalszej części tekstu:

 • Jak wyglądała historia pierwszego izraelskiego drona?
 • Czym się wyróżniał nowatorski pojazd o nazwie Merkawa?
 • Na czym polegał projekt Arrow?

 

Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.