Praktiker nie płaci pracownikom. Związkowcy apelują do ministerstwa

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Tomasz Klyta

Praktiker nie płaci pracownikom. Związkowcy apelują do ministerstwa

Tomasz Klyta

Związkowcy z Praktiker Polska wystosowali apel o interwencję do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, w sprawie dramatycznej sytuacji w firmie. Pracownicy nie dostali wypłat za kwiecień. Nie dostali też wypowiedzeń i świadectw pracy, bez których nie mogą szukać nowego zatrudnienia. Z zarządem firmy nie mają żadnego kontaktu.

– Żyjemy w ciągłej niepewności. Nie wiemy, czy w ogóle dostaniemy zaległe pensje. Nie możemy szukać nowej pracy. Sprawa dotyczy ponad 500 pracowników. W wielu przypadkach są to jedyni żywiciele rodzin, matki samotnie wychowujące dzieci – mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu, kiedy do naszej redakcji zwrócili się pracownicy firmy, którzy nie otrzymali wypłat za kwiecień.

"Na obecną chwilę nadal pracujemy i wpisujemy się na listę obecności do momentu jak nie zostanie ogłoszona upadłość i otrzymamy świadectwa pracy. Pracownicy nie otrzymują pensji, a składki ZUS nie są odprowadzane od paru miesięcy. Dodam, że nie wiadomo co będzie z odprawami dla pracowników" - pisali do nas pracownicy Praktikera.

Zajęcie się sprawą potwierdził Państwowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Jak informują związkowcy z Solidarności, 8 maja inspektorzy PIP pojawili się pod siedzibą firmy w Dąbrowie Górniczej (została tam niedawno przeniesiona z Katowic). Nie zastali jednak nikogo i nie mają możliwości - podobnie jak pracownicy - skontaktować się z zarządem firmy.

Pracownicy liczą, że zaangażowanie resortu pracy pozwoli jak najszybciej wyjaśnić ich sytuację.

"Apelujemy do Pani Minister o objęcie specjalnym nadzorem przez podległe Pani instytucje sytuacji w Praktiker Polska. Zaangażowanie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej byłoby dla pracowników Praktiker Polska i ich rodzin gwarancją tego, że ich prawa będą respektowane oraz pozwoliłoby uniknąć eskalacji niepokojów społecznych w spółce" – czytamy w piśmie skierowanym przez Solidarność z Praktiker Polska do minister Rafalskiej.

Pracownicy Praktikera bez pensji i opłaconych składek ZUS. Oświadczenie Praktikera

Tomasz Klyta

Komentarze

19
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Logik

Firmy padają dzięki ingerencji państwa, i potem ingeruje z oburzeniem, że "jak to tak można?".
Firma wypłacić wypłaci, jak pozbędzie się tego co ma ale nie mieli by tego problemu, gdyby nie to wspaniałe państewko.. jego mać.

Koza

Nie wolno oszukiwać ludzi Wypłata się należy i załatwienie sprawy z pracownikami... Hieny gospodarcze i rożni naciągacze chcą jeszcze wyciągnąć co się da z upadłej spółki...Ale nie kosztem pracowników...Trza zrobić pier.... Tak jak górnicy i zaraz się znajdzie pomoc

Trollo

Zablokować Berlin to pogonią tą szwabską firmę do działania i zaległych wypłat.
A później do Brukseli to Tfuska i Bieńkowskiej. Uups! Zapomniałem, że im i Lewandowskiemu NIE WYPADA bronić polskich pracowników i firm w Brukseli.

:-)))

Na co czekali w upadającej firmie? Na premię od upadłości?
No to mają premię.

Agis

Czy ktoś słyszał, na temat nowego Prezesa Parktikera.
Jakie jest jego zadanie w całej "sprawie" upadłości.
Czy ktoś wierzy w dobre intencję "Prezesa" z Ukrainy.

Pracownik z praktikera w Czeladzi

Potrzebna nam jest pomoc prawna nie mamy czasu prosimy o zainteresowanie się losem ludzi którzy zostali bez pracy nie z naszej winy to jest wielki przekret

z daleka

teraz upadaja sieci sklepow a juz jesienia posypia sie juz firmy. Bezrobocie poszybuje i ciekawe jakie wtedy uslyszymy bzdety dla tluszczy????? A i rolnicy o doplatach tez moga zapomniec bo w ostatnim kwartele nie ma juz kasy ani na 500dla leni ani na emerytury dla tych ktorzy dziesieciolecia utrzymywali obecnych u koryta pasozytow

Yogi

Ja rozumiem dramat tych ludzi i sytuację. Ale jak widzę jak ktoś pisze, że nie wiadomo co będzie z odprawami to mi ręce opadają....... Może jeszcze przyjechać ciężarówką z ofertami pracy pod dom.....

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.