Pracownicy chodzą na L4, choć nie są chorzy. Skąd ZUS to wie i do czego służą im zwolnienia lekarskie? Sprawdziliśmy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Beata Terczyńska

Pracownicy chodzą na L4, choć nie są chorzy. Skąd ZUS to wie i do czego służą im zwolnienia lekarskie? Sprawdziliśmy

Beata Terczyńska

Aż 200 mln zł mogło stracić państwo na kombinowaniu Polaków - podsumowuje ZUS, który kontroluje, czy faktycznie chorujemy, czy tylko udajemy. Okazuje się, że fantazja przebywających na L4 bywa ułańska.

Zakład fryzjerski na Podkarpaciu. Właścicielka ma wystawione zwolnienie lekarskie. Powinna więc zostać w domu i się kurować. Tymczasem w najlepsze szkoli praktykantów i stażystów. - Gdy kontrolujące z ZUS wchodzą do salonu, zaprasza je na fotel - opowiada Wojciech Dyląg, podkarpacki rzecznik ZUS.

Mina jej rzednie, gdy wyciągają legitymacje służbowe. Inny przykład. Kontrola w sklepie. Chora oczywiście za ladą, sprzedaje towar. Wcześniej chwaląc się w okolicy na prawo i lewo, że bierze zasiłek z ZUS, a i tak pracuje. Historia z innego województwa, także odkryta przez pracowników ZUS, o czym w „Pytaniu na śniadanie” opowiadał Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS. Mężczyzna bierze zwolnienie lekarskie, bo biedaczek ma chore nogi. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, by wystartować w maratonie komandosów, którego uczestnicy świadomi są konsekwencji rywalizacji w ekstremalnych warunkach, a w regulaminie jest mowa o ryzyku utraty życia i zdrowia.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • jak jeszcze zwolnienie chorobowe wykorzystują pracownicy
 • czy ZUS "śledzi" nas na Facebooku
Pozostało jeszcze 64% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.