Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi!
Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa, Groszkowa – która z nazw ulic jest bardziej smaczna? – Groszkowa – nie ma wątpliwości Tomasz Lipiński, radny Platformy. – Choć szpinak też lubię.
Po Szparagowej, Dyniowej, Brokułowej, Rzodkiewkowej czy Jagodowej na terenie objętym planem „Folwark Michałowo” pojawią się kolejne „warzywne” nazwy ulic.
– Podoba mi się, że Poznań ma charakterystyczne dla danego rejonu nazwy ulic
– twierdzi radny Tomasz Lipiński. – Jak usłyszy się jakąś nazwę, to od razu wiadomo, w której części miasta znajduje się taka ulica.
Tomasz Lipiński przyznaje jednak, że rodzi to również pewne problemy.
– Jeśli pewien fragment miasta silnie rozwija się, jak na przykład Michałowo, to trzeba szukać coraz dziwniejszych nazw – wskazuje Tomasz Lipiński. – Wydaje się jednak, że mieszkańcy to akceptują. Nie protestują, chcą mieszkać przy takich ulicach.
Rada Osiedla Szczepankowo-Spławie-Krzesinki nie ma nic przeciwko takim propozycjom i pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie nadania ulicom nazw: Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa i Groszkowa. Także radni z komisji kultury i nauki przystali na nie.
Istotne jest, że jedyne skutki finansowe, które niosą ze sobą nowe nazwy ulicy ograniczają się jedynie do kosztów tabliczek z ich nazwami.
Wybitne postaci
Jednolite nazewnictwo utrzymywane jest także na Strzeszynie. Tutaj w rejonie Literackiej i Żołnierzy Wyklętych pojawią się ulice: Elżbiety Zawackiej (prof. nauk humanistycznych, żołnierz AK, jedyna kobieta wśród „cichociemnych”); Romana Konkiewicza (lekarz, działacz społeczno-polityczny zamordowany przez Niemców w Forcie VII); Jana Wiencka (uczestnik Powstania Wielkopolskiego, rozstrzelany w Forcie VII); Adama Poszwińskiego (dziennikarz i polityk, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, trafił do Fortu VII, zamordowany przez Niemców), Moniki Cegłowskiej (łączniczka Franciszka Witaszka, powieszona w Forcie VII).
Na terenie Kiekrza trzy ulice zyskają nowe nazwy: Cumownicza, Burtowa i Szalupowa. Na Starołęce droga wewnętrzna będzie nosić imię podróżnika Tony’ego Halika, a patronką ulicy odchodzącej od Głogowskiej zostanie Maria Lange, najwszechstronniejsza sportsmenka Wielkopolski w okresie międzywojennym.