Poznańskie pudełka życia pomagają ratować seniorów
W ostatnich latach Poznań wprowadził kilka rozwiązań, które miały pomóc w opiece nad osobami starszymi. Okazuje się, że spełniają one swoje zadanie. Ratują życie i zdrowie seniorów.
Od kwietnia ubiegłego roku, dzięki funduszom unijnym, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu realizuje program teleopieki nad seniorami. Bierze w nim udział 550 osób starszych. W razie poczucia zagrożenia mogą oni połączyć się z teleopiekunem za pomocą jednego przycisku.
- Tylko w tym roku zarejestrowaliśmy dwanaście przypadków uzasadnionego wezwania pogotowia ratunkowego do podopiecznych przez ich teleopiekunów - mówi Edyta Rozenkiewicz z MOPR-u, koordynatorka projektu. - Były to przypadki napadów duszności, poważnego poparzenia czy silnych bólów brzucha z wymiotami.
Dzięki czerwonemu przyciskowi samotni seniorzy szybko uzyskali profesjonalną pomoc medyczną, co mogło uratować im życie.
Kolejnym rozwiązaniem dla samotnych osób starszych jest Poznańskie Pudełko Życia. Ta prosta idea realizowana przez Centrum Inicjatyw Senioralnych przydała się podczas niedawnej interwencji pogotowia ratunkowego u starszego pana.
- Brak kontaktu nie pozwalał na przeprowadzenie wywiadu medycznego u pacjenta. Dzięki temu, że ratownicy znaleźli pudełko życia, można było udzielić mu szybkiej pomocy
- mówi Robert Judek, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu i ratownik medyczny.
W dalszej części artykułu:
- Na czym polega akcja "Pudełko życia"?
- Jak pudełko pomaga ratownikom medycznym?
- Gdzie można otrzymać "Poznańskie pudełko życia"?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień