Poznań: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje czy mieszkańcy Krzesin dostaną odszkodowania "za hałas" od lotniska

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Norbert Kowalski

Poznań: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje czy mieszkańcy Krzesin dostaną odszkodowania "za hałas" od lotniska

Norbert Kowalski

Władze wojskowego lotniska na Krzesinach muszą się przygotować na wypłatę kolejnych wielkich odszkodowań „za hałas”? O losie lotniska zadecyduje Trybunał Konstytucyjny, który zdecyduje, czy okoliczni mieszkańcy będą mogli starać się o odszkodowania. W tle pojawia się też spór i niejasności między orzeczeniami sądów.

Od 2009 roku Naczelny Sąd Administracyjny twierdzi, że aktualnie nie istnieje obszar ograniczonego użytkowania dla wojskowego lotniska w Krzesinach. Jednak zupełnie inne stanowisko prezentują poznańskie sądy. Spór między sądami ostatecznie rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny. Jeśli podzieli opinię NSA, oznacza to, że mieszkańcy będą mieli drugą szansę, by ubiegać się o odszkodowania „za hałas”.

Odszkodowania „za hałas”
Początki tej sprawy sięgają jeszcze... 2003 roku. Wtedy to dla lotniska Krzesiny utworzono tzw. obszar ograniczonego użytkowania (OOU).

Czytaj też: Poznań: Kolejne nowe połączenie z lotniska Ławica! Wiosną ze stolicy Wielkopolski polecimy do Lwowa

– Utworzenie OOU dla danego lotniska daje mieszkańcom okolicznych terenów możliwość składania wniosków o odszkodowanie za spadek wartości ich nieruchomości z powodu hałasu dobiegającego z lotniska lub za nakłady poniesione na wyciszenie ich domów

– wyjaśnia mecenas Radosław Howaniec, który reprezentuje rodziny toczące spory sądowe o odszkodowania.
Od momentu utworzenia OOU dla Krzesin w 2003 roku, mieszkańcy mieli dwa lata na składanie wniosków o odszkodowania. Jednak pod koniec lutego 2008 r. weszły w życie przepisy zmieniające teren OOU dla Krzesin. Dzięki temu mieszkańcy, którzy wcześniej nie złożyli wniosku, znów uzyskali dwa lata by to zrobić. Ci, którzy tego nie uczynili do lutego 2010 roku, teoretycznie stracili szansę na odszkodowanie.

Spór między sądami
W 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie, które w praktyce likwidowało wszystkie obszary ograniczonego użytkowania dla lotnisk w Polsce. Dlatego też, zgodnie z orzecznictwem NSA, od listopada 2008 r. formalnie nie funkcjonuje OOU dla lotniska w Krzesinach. Takie orzecznictwo w swoich wyrokach od kilku lat stosuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się jednak w poznańskich sądach powszechnych oraz w Sądzie Najwyższym. Te z kolei, mimo orzeczenia NSA, nadal wydają wyroki, w których argumentują, że obszar ograniczonego użytkowania dla Krzesin... wciąż istnieje.

Zobacz też: Poznań: Lotnisko Ławica wydaje miliony na odszkodowania za hałas. To wyjątek czy początek wielkiego problemu lotnisk?

W latach 2015-2017 Sąd Najwyższy wydał trzy uchwały stwierdzające, że mimo decyzji NSA z 2009 roku, obszary ograniczonego użytkowania wciąż funkcjonują.

– Mamy do czynienia z dualizmem prawnym. Dwa najważniejsze sądy w Polsce wydają całkowicie odmienne decyzje. Taka sytuacja jest niedopuszczalna

– komentuje mecenas Howaniec.

Dlatego też, żeby jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię, skierował do Trybunału Konstytucyjnego skargę z wnioskiem o rozwiązanie tego problemu i stwierdzenie, czy obecnie dla lotniska na Krzesinach funkcjonuje obszar ograniczonego użytkowania.
– Skarga została przyjęta przez Trybunał Konstytucyjny do rozpatrzenia. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi – mówi mecenas Howaniec.

Sprawdź też: Nowoczesny hotel z sieci Marriott został otwarty przy lotnisku Ławica. Zobacz, jak wygląda

Gdyby TK podzielił stanowisko NSA, potwierdzałoby to konieczność utworzenia nowego OOU na Krzesinach. A to z kolei oznaczałoby, że mieszkańcy, którzy w przeszłości nie złożyli wniosku o odszkodowanie „za hałas” mogliby to zrobić po utworzeniu nowego OOU. Takich osób nie brakuje, bo z 4500 mieszkańców, którzy mieli prawo do odszkodowania, wniosek o nie złożyło jedynie 1500. Chociaż sumę wszystkich ewentualnych roszczeń trudno na razie oszacować, w grę mogą wchodzić miliony złotych.

Będzie nowy obszar?
Okazuje się, że prace nad utworzeniem nowego OOU i tak już trwają, niezależnie od decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

– Samorząd Województwa Wielkopolskiego podziela interpretację NSA – słyszeliśmy od jednego z radnych sejmiku województwa wielkopolskiego.

Czytaj też: Lotnisko Ławica wkrótce przestanie się rozwijać? Za trzy lata lotnisko może dojść do ściany a nowych połączeń nie będzie

Przedstawiciele wojskowego lotniska już w przeszłości zapewniali nas, że zrealizują „prawomocne orzeczenia sądów wydawane w sprawie obszaru ograniczonego użytkowania utworzonego”. Nie chcieli jednak oceniać czy aktualnie istnieje OOU dla Krzesin. – To sądy są władne do rozstrzygnięcia czy OOU nadal obowiązuje – mówił podpułkownik Adam Walczak.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.