Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznań nie umie upamiętnić powstańca wielkopolskiego – czy Warszawa zdąży nas wyręczyć?

Czytaj dalej
Fot. Klub Byłych Żołnierzy 7 Pułku
Grzegorz Okoński

Poznań nie umie upamiętnić powstańca wielkopolskiego – czy Warszawa zdąży nas wyręczyć?

Grzegorz Okoński

Konstanty Skąpski, generał brygady, powstaniec wielkopolski i dowódca spod Monte Cassino, nie ma u nas szczęścia – kilkakrotnie mógł zostać patronem ulicy bądź skweru w Poznaniu, bo kilka razy jego sprawa miała trafić pod obrady radnych. Trafiła też do Warszawy, gdzie generał pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych – tamtejsza rada odmówiła, jednak... nie gasi nadziei: jeśli Poznań nie poradzi sobie z uwiecznieniem pamięci swojego oficera i powstańca, to stolica nie wyklucza „przygarnięcia” go do siebie.

Klub Byłych Żołnierzy 7. Pułku Saperów Wielkopolskich i Ich Rodzin puka do drzwi Urzędu Miasta od dwóch lat. Ma jedną prośbę – chce upamiętnić postać zasłużonego Wielkopolanina, oficera, który w Poznaniu w styczniu 1919 roku został dowódcą 1 kompanii I Baonu Saperów Wielkopolskich, później był dowódcą batalionu, walczył na Froncie Południowym i Północnym Powstania Wielkopolskiego, a w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 roku otrzymał order Virtuti Militari za ocalenie sztabu 17 Dywizji Piechoty przed atakiem bolszewickiej konnicy.

W Poznaniu Konstanty Skąpski dosłużył się stopnia podpułkownika, tu pracował przy ul. Rolnej. W czasie II wojny światowej zasłużył na swój kolejny Virtuti Militari, tym razem za dowodzenie saperami w bitwie pod Monte Cassino. Nie siedział bynajmniej w sztabie – przelatywał nad umocnieniami obsadzonymi przez Niemców niewielkim samolotem, by rozpoznać lepiej punkty oporu i był na linii walk, gdzie dowodził saperami, usuwającymi miny i formującymi przejścia dla szturmujących żołnierzy polskich.

- Chcieliśmy upamiętnić postać generała Skąpskiego, a w jego osobie poznańskich saperów, z jedynego saperskiego pułku w przedwojennych dziejach Wojska Polskiego, który otrzymał order Virtuti Militari - mówi Włodzimierz Becker, z Klubu Byłych Żołnierzy 7. Pułku Saperów Wielkopolskich i Ich Rodzin.

O tym, czy generał z Poznania będzie patronem jednej z ulic w Warszawie dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.