Poznań: Lewica dołączyła do Koalicji Obywatelskiej i PSL. Jest szeroka koalicja w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Koalicyjne zmiany w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Do Koalicji Obywatelskiej i PSL dołączyło SLD. - Chcemy wypracować wspólną płaszczyznę porozumienia. Skupiamy się w ugrupowaniach mającą wspólną, demokratyczną wizję państwa - ogłaszał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. SLD ma dostać jedno ważne stanowisko w sejmiku.
- Doszliśmy do porozumienia i do koalicji w sejmiku dołączy Sojusz Lewicy Demokratycznej - ogłosił w piątek Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który najprawdopodobniej będzie pełnił swoją funkcję także w tej kadencji.
SLD dołącza więc do Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) oraz PSL, które w poprzednich kadencjach rządziły w sejmiku.
- Skupiają się ugrupowania dla których wspólna jest demokratyczna wizja państwa
- przekonywał Woźniak.
Dzięki koalicji SLD ma dostać jedno ze stanowisk w sejmiku. Jego przewodniczącym ma zostać Wiesław Szczepański, radny i szef struktur w regionie. - SLD podjęło decyzję, żeby tam, gdzie jest to możliwe wspierać rządzące koalicje PO i PSL. Stąd nasza decyzja - tłumaczy Szczepański.
Działacze SLD Lewica Razem podkreślali, że z KO i PSL łączą ich wspólne priorytety dla Wielkopolski. To szybkie wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej na zrównoważony rozwój województwa. W następnych latach mają dominować inwestycje w służbę zdrowia czy rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
- Łączymy siły, by rozwijać Wielkopolskę. Kilka sytuacji w Polsce pokazało też, że kiedy liczba głosów większości jest stykowa, to dochodzi do destabilizacji. Dobrze jest się zjednoczyć, tym bardziej, że wybory sejmikowe i ich wyniki jasno
pokazały, że obywatele opowiadali się za określoną wizją państwa i obecną władzą, albo przeciwko niej - podsumował Marek Woźniak.
Koalicja w aktualnej formie ma w sejmiku 25 głosów. PiS ma 13 mandatów, a jeden radny jest bezpartyjny.