Poznań: Były wiceprezydent Poznania Jakub J. uniewinniony. Był oskarżony o niegospodarność spółki Szpitale Wielkopolskie

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Norbert Kowalski

Poznań: Były wiceprezydent Poznania Jakub J. uniewinniony. Był oskarżony o niegospodarność spółki Szpitale Wielkopolskie

Norbert Kowalski

Były wiceprezydent Poznania Jakub J., który był oskarżony o niegospodarność i działanie na szkodę spółki Szpitale Wielkopolskie, kiedy był jej prezesem, został uniewinniony przez sąd. Sam Jakub J. przyznaje, że oczekiwał takiego wyroku, zaś prokuratura zapowiada złożenie odwołania.

– Sąd rejonowy Poznań Grunwald i Jeżyce wydał wyrok uniewinniający Jakuba J. ze wszystkich zarzutów – informuje sędzia Aleksander Brzozowski, rzecznik poznańskiego Sądu Okręgowego.

Z kolei były wiceprezydent Poznania w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” przyznaje, że oczekiwał wyroku uniewinniającego.

– Niczego innego się nie spodziewałem. Sąd zmiażdżył argumentację prokuratury z aktu oskarżenia i potwierdził moje zdanie. Byłem niewinny i jestem niewinny. Cała ta sprawa i zarzuty to był potwór na glinianych nogach

– mówi Jakub J.

Czytaj też: Poznań: Rodzicie 2-letniej Lilianny z Piły skazani po śmierci córki. Sąd uznał, że przyczynili się do jej śmierci

Jednocześnie dodaje, że chociaż prywatnie jest związany z Poznaniem, aktualnie ze względów zawodowych mieszka w Warszawie, na co wpływ miała afera sprzed pięciu lat. Do polityki w Poznaniu na razie nie planuje wracać. – Nie chcę uprawiać polityki z tymi samymi ludźmi ze środowiska poznańskiej PO – mówi Jakub J.

Były wiceprezydent Poznania czeka teraz na uprawomocnienie wyroku sądu. To może jednak jeszcze trochę potrwać. Wszystko wskazuje bowiem na to, że sprawa zostanie jeszcze rozpatrzona przez Sąd Okręgowy.

– Złożyliśmy już apelację od wyroku

– mówi prokurator Wojciech Kiszka.

Przypomnijmy, że Jakub J. został oskarżony o niegospodarność i niekorzystne rozporządzanie pieniędzmi w spółce Szpitale Wielkopolskie. Jakub J. najpierw w latach 2012-2014 był w niej wiceprezesem, a następnie prezesem. Z posady zrezygnował w grudniu 2014 r., kiedy został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta Poznania.

Zobacz też: Poznań: Sklepikarz był oskarżony o uwięzienie złodzieja w sklepie. Sąd go uniewinnił

Prokuratura zainteresowała się działalnością Jakuba J. w kwietniu 2015 roku po zawiadomieniu złożonym przez Izabelę Grzybowską, nową prezes Szpitali Wielkopolskich, która zastąpiła na tym stanowisku byłego wiceprezydenta.

Ostatecznie śledczy oskarżyli Jakuba J. o to, że w okresie od stycznia 2013 do grudnia 2014 roku, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nadużywając swoich uprawnień, zawarł umowy z firmami Red Oak, Programa.pl, Znak Studio Reklamy oraz Endu Sport na „wykonanie usług lub dostawy towarów niemających uzasadnienia ekonomicznego w profilu działalności spółki”. Jakub J. miał doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia finansami spółki na łączną kwotę ponad 245 tys. zł.

Czytaj więcej o sprawie Jakuba J.:

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.