Poznaj nowe hipotezy związane z Tuba Dei. Zajrzyj do książnicy
Dariusz Przegiętka opowie o losach wyjątkowego dzwonu. Brzmi ciekawie? Zarezerwuj sobie wtorkowe popołudnie.
Czy Tuba Dei miał nieruchome serce? Kiedy serce dzwonu zerwało się po raz ostatni i jakie były tego konsekwencje? Jakie były wojenne losy dzwonu Siostrzanego i innych towarzyszy Tuba Dei? To zaledwie kilka pytań, na które odpowiedź poznamy w najbliższy wtorek.
Okazją będzie kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków, zapraszamy do toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej na godz. 18. O dzwonie Tuba Dei i jego dziejach opowie nam Krzysztof Przegiętka.
- W trakcie spotkania zrelacjonuje nam wyniki najnowszych badań - fizycznych i historycznych - którym poddana została Trąba Boża - zachęca do udziału Marek Ospalski z działu współpracy i promocji Książnicy Kopernikańskiej. - Krzysztof Przegiętka postawi nowe hipotezy. Pokaże, jak fascynujące i prowadzące do nowych wniosków i ustaleń, może być odkrywanie przeszłości rodzinnego miasta.
Dzwon Tuba Dei, największy w Polsce tego rodzaju średniowieczny instrument muzyczny, jest przedmiotem wielu publikacji, informacji, opowieści i legend. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim prawie wszystko. Jednak dociekliwi badacze mają to do siebie, że wciąż stawiają nowe pytania i nieustająco szukają na nie odpowiedzi.
Uczestnicy spotkania będą mieli też okazję nabyć najnowszą publikację poświęconą toruńskiej katedrze „Kościół Świętojański w Toruniu - nowe rozpoznanie”. Znaleźć w niej można m.in. informacje na temat Tuba Dei oraz zegara słonecznego na kościelnej elewacji.
Dr Krzysztof Przegiętka jest fizykiem, pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Co ciekawe, od 1985 roku należy do elitarnego grona... dzwonników katedralnych. Pasjonuje się dziejami Grodu Kopernika, ale także historią nauki i techniki.
Na wtorkowe spotkanie z naukowcem wstęp jest wolny. Zapraszamy na Słowackiego 8.