Powstaje film o Lutku Pińczuku, legendarnym gospodarzu schroniska "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Robert Góral Żurakowski
Ewa Gorczyca

Powstaje film o Lutku Pińczuku, legendarnym gospodarzu schroniska "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca

Lutek - legenda Bieszczadów - taki będzie tytuł pełnometrażowego filmu, który opowie historię Ludwika Pińczuka, wieloletniego gospodarza schroniska na Połoninie Wetlińskiej, jednego z najsłynniejszych miejsc w Bieszczadach.

Jak zapowiadają inicjatorzy i realizatorzy przedsięwzięcia - film pokaże człowieka, jego poświęcenie i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki odcisnęły na nim Bieszczady. Dzięki temu, że wszystko działo się w terenie dzikim i trudno dostępnym, widz będzie mógł docenić znaczenie i wagę dzieła Lutka. - Jedno jest pewne - Ludwik Pińczuk jest postacią, o której można napisać wiele scenariuszy. Film jednak ma być dokumentem o człowieku prawdziwym - podkreślają.

Reżyserami dokumentu są Robert Żurakowski i Małgorzata Mielcarek. Mają już w w swoim dorobku produkcję trzech filmów dokumentalnych o tematyce górskiej, w tym wielokrotnie nagradzanego obrazu o słynnym taterniku i ratowniku górskim, Piotrze Malinowskim. Do swojego pomysłu przekonali Fundację SOS na ratunek, związaną z Bieszczadzką Grupą GOPR.

- Realizacja tego filmu bardzo dobrze wpisuje się w ideę naszego działania - mówi Jan Balicki, wiceprezes fundacji. - Poza tym to ostatni moment, by taki film powstał, teraz, gdy jego bohater może w nim wystąpić, osobiście opowiedzieć o swoim życiu. Także dla tego, że "Chatka Puchatka" w takiej formie, jak do tej pory, wkrótce przestanie istnieć. Chcemy zachować pamięć o tym miejscu, kultowym w Bieszczadach. Dla tych, którzy tu bywali, i dla przyszłych pokoleń.

Lutek Pińczuk urodził się w Bośni w rodzinie o polskich korzeniach. W 1946 roku wrócił z ojcem i sześciorgiem rodzeństwa do Polski na Dolny Śląsk. Bieszczady odkrył w latach 50. Przypadkowy wyjazd zaowocował miłością na całe życie. Początki były trudne, imał się różnych zajęć.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Dwa lata temu Lutek (dziś ponad 80-letni) opuścił połoninę i zamieszkał w domu, który zbudował w Wetlinie. Jak odniósł się do pomysłu na film?"

Pozostało jeszcze 48% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.