Anna Janik

Porównanie Podkarpacia do Bawarii jest trafne. Rzeszów jest jak Freiburg

Dawid Cycoń: Czy sugestie przedsiębiorców zostaną wdrożone w życie, czas pokaże Fot. K.Łokaj Dawid Cycoń: Czy sugestie przedsiębiorców zostaną wdrożone w życie, czas pokaże
Anna Janik

Rozmowa z Dawidem Cyconiem, prezesem firmy ML System z Zaczernia, zdobywcą jednej z Nagród Gospodarczych, które wręczył przedsiębiorcom w Jasionce prezydent Andrzej Duda.

Wyróżnienie odebrane z rąk samego prezydenta musiało mocno zaskoczyć...

Postawienie na naszą, bądź co bądź małą firmę przy tylu innych znakomitych przedsiębiorstwach z całej Polski było ogromnym zaskoczeniem. My jesteśmy klasyką gatunku, bo firma powstała w 2007 r. dosłownie w garażu w podrzeszowskim Budziwoju. Przedsiębiorstwo specjalizowało się m. in. w wykonywaniu instalacji elektrycznych, instalacji nagłaśniających i sieci strukturalnych. Nad pierwszymi innowacjami, które powstawały właśnie tam pracowały na początku 3osoby. Dziś zatrudniamy ponad 100, a nasze roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą od kilku do kilkunastu milionów zł. Wyniki komercjalizujemy i tak w skrócie wygląda nasz biznes.

Firma nie poprzestała na działalności w branży budowlanej, bo marzeniem od początku była fotowoltaika...

Swój cel realizowaliśmy z żoną krok po kroku. Cztery lata temu stworzyliśmy w firmie dział badawczo-rozwojowy oraz laboratorium. Dzięki pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich, z Agencji Rozwoju Przemysłu czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało się uruchomić produkcję ogniw słonecznych na potrzeby budownictwa. Dziś nie zajmujemy się tylko fotowoltaiką, ale przede wszystkim nowoczesnym szkłem. Potrafimy robić nanowarstwy na szkle, szyby zespolone, które ogrzewają i są substytutem dla grzejników, a obecnie pracujemy nad takim rozwiązaniem, że szyba zespolona oprócz tego, że będzie dawała prąd będzie także świecić, zastępując klasyczne żarówki ledowe.

Rzeszowskie ogrzewane przystanki wykorzystują właśnie tę technologię?

Tak, te przystanki to konkretnie nasze dzieło. Sprzedajemy sporo małej architektury, robimy duże realizacje w kraju i za granicą, a ostatnio dużą partię lamp fotowoltaicznych wyeksportowaliśmy do Włoch. Tak naprawdę jako pierwsi na świecie skomercjalizowaliśmy ogniwa fotowoltaiczne drukowane. To oznacza, że jesteśmy w stanie drukować na szybie różne wzory. Nie jesteśmy przy tym skazani na czarne plamy, ale możemy używać różnych barw, różnego stopnia przezierności. Obecnie pracujemy nad takim rozwiązaniem, że szyba niczym nie będzie różniła się od zwykłej szyby budowlanej, a będzie dawała prąd. To są najbliższe dwa lata badań i kolejne dwa na skomercjalizowanie

Jakie wrażenia wynosi pan z Kongresu 590, zwłaszcza w kontekście rządowych obietnic pomocy przedsiębiorcom, które w różnej formie padły z ust czołowych polityków?

Obietnice są na dużym poziomie ogólności. Zwłaszcza te o upraszczaniu podatków, prawa, o tym, że państwo wychodzi w kierunku przedsiębiorców. My nie słyszymy tego pierwszy raz, zawsze przy okazji wielkich wydarzeń gospodarczych, bez względu na to, czy organizuje je rząd prawicowy czy lewicowy, dostajemy zapewnienia o pomocy państwa dla ludzi biznesu. Mnie brakuje w tym wszystkim bardzo konkretnej mapy drogowej, która by pokazywała, jak dojść do tego wszystkiego, o czym politycy mówią. Natomiast, a propos kongresu, porównaniu Podkarpacia do Bawarii jest bardzo trafne i sam od lat uważam, że Rzeszów jest jak niemiecki Freiburg. Powiedziałem to zresztą podczas jednej z moich wizyt u prezydenta Ferenca. Podobnie jak Rzeszów w Polsce, tak Freiburg jest jednym z najlepiej nasłonecznionych miast w Niemczech, a tamtejsze władze już 20 lat temu postawiły na jakość życia, na czyste powietrze, przez co jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc do zamieszkania. Dziś niemal każdy Niemiec marzy, żeby tam się przenieść i myślę, że Rzeszów ma bardzo realne i konkretne szanse, by osiągnąć to samo. Musi dalej stawiać na jakość życia, zwłaszcza że niemieckie firmy, które lokują się w Rzeszowie bardzo zwracają na to uwagę.

Co takie wydarzenia, jak to ostatnie w Jasionce, dają wam, małym i średnim przedsiębiorcom?

Miłe jest to, że można się tu spotkać i jest się wysłuchanym. Nam, stosunkowo młodej firmie bez własnej marki, nie jest łatwo przebić się do najwyższych władz państwowych, a tu mamy dostęp do poszczególnych ministrów i możemy porozmawiać o swoich problemach. Czy nasze sugestie zostaną wdrożone w życie codzienne, czas pokaże.

Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP otrzymali:
Firma ML System z Zaczernia w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Fabryka naczep Wielton w kategorii Narodowy Sukces
Firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) z Bielska Białej w kategorii Międzynarodowy Sukces
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych w kategorii Odpowiedzialny Biznes
Frma Zortrax (działa w branży drukarskiej) w kat. Start-up PL
Firma OncoArendi Therapeutics z Łodzi (poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków) w kat. Badania + Rozwój
Prof. Janusz Filipiak, założyciel krakowskiej firmy informatycznej Comarch (nagroda indywidualna za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości.

Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.