Ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców. Program grantowy PCI dofinansował kolejne projekty naukowe

Czytaj dalej
Fot. PCI
oprac. beta

Ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców. Program grantowy PCI dofinansował kolejne projekty naukowe

oprac. beta

Trzy projekty z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 1,54 mln zł. Pieniądze te pochodzą z oszczędności programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Pisaliśmy, że podczas III naboru do programu grantowego PCI dofinansowane zostały 63 projekty - w tym 30 z Uniwersytetu Rzeszowskiego, 29 z Politechniki Rzeszowskiej, 2 z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz po 1 z PWSTE w Jarosławiu i KPU w Krośnie. Umowy grantowe zostały podpisane w grudniu 2021 r., a realizacja projektów rozpoczęła się w trzech turach: od lutego, kwietnia i czerwca 2022 r. Łączna pula grantów wyniosła ponad 17 mln zł.

Dzięki oszczędnościom, jakie wystąpiły w programie pozwoliły PCI uda się dofinansować jeszcze 5 projektów znajdujących się na początku listy rezerwowej (o łącznej wartości 1,54 mln zł).

- Projekty te zostały ocenione wysoko przez ekspertów, jednak pierwotnie nie uzyskały dofinansowania ze względu na wyczerpanie środków. Wszystkie one mają charakter multidyscyplinarny, a więc będą realizowane przez zespoły złożone z naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych. Wpływa to pozytywnie na poziom innowacyjności, ale i wspiera pokonywanie trudnych i złożonych problemów badawczych. Planowane prace wpisują się w przyszłościowe kierunki technologiczne, istotne dla rozwoju Podkarpacia. Ponadto, 3 z 5 projektów to przedsięwzięcia międzyuczelniane, angażujące naukowców z różnych uczelni – tłumaczy Krzysztof Borowicz, dyrektor zarządzający ds. rozwoju technologii w PCI.

Przedmiotem badań naukowców z politechniki będą:

Z kolei naukowcy z uniwersytetu wykorzystają fundusze na dania dotyczące technologii produkcji bionawozu (z wykorzystaniem odpadów komunalnych przy użyciu Eisenia fetida w oparciu o diagnostykę nematologiczną) oraz opracowania nowych pochodnych ksantohumolu o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej względem komórek Merkla.

Trzy projekty wpisują się w Regionalną Inteligentną Specjalizację Województwa Podkarpackiego „Jakość życia (produkcja i przetwórstwo żywności, turystyka oraz zdrowie, ekotechnologie, energooszczędne i inteligentne budownictwo)” a dwa w specjalizację „Lotnictwo i kosmonautyka”.

oprac. beta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.