Ponad 12 tys. osób z całego świata pracuje na Podkarpaciu. Są wśród nich obywatele Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii czy Egiptu

Czytaj dalej
Fot. Materiały ZUS
Urszula Sobol

Ponad 12 tys. osób z całego świata pracuje na Podkarpaciu. Są wśród nich obywatele Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii czy Egiptu

Urszula Sobol

Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają ludzie z całego świata. Aktualnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zgłoszonych jest u nas 12 218 osób z zagranicznym paszportem. W oddziale ZUS w Jaśle - ponad 2 tysiące osób, a w Rzeszowie - ponad 10 tys.

- Dokładnie 12 218 obcokrajowców zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w województwie podkarpackim. W tym, 8439 osób opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jako pracownicy oraz 577 jako prowadzących działalność gospodarczą - wylicza Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS na Podkarpaciu. - To dane z końca sierpnia 2020 roku. Porównując je z ubiegłorocznymi, zauważyć można, że w naszym województwie wzrosła liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą – końcem sierpnia 2019 r. było 536 takich przedsiębiorców.

Na Podkarpaciu w większości pracują obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Turcji i Włoch, ale nie brakuje też obywateli Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii, Egiptu i Indii.

- Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnia rzecznik. - Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS podkreśla, że niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19.

- Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu. Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii – mówi prof. Uścińska.

Prezes ZUS zaznaczyła, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z kontynuacją trendów wzrostowych w zakresie liczby firm i osób ubezpieczonych, w tym cudzoziemców.

Z 12218 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 10286 to obywatele Ukrainy. 7188 Ukraińców jest zatrudnionych na umowie o pracę.

- Natomiast 293 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy - dodaje Wojciech Dyląg. - A branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet.

W większości do pracy w Polsce, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20-49 lat.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.