Szymon Spandowski

Pomnik niewinnych ofiar czy raczej symbol nienawiści?

Dzieło mieszkającego w USA rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego miało stanąć w Jeleniej Górze, ale władze miasta się na to nie  zgodziły. Fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź wołyńska” Dzieło mieszkającego w USA rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego miało stanąć w Jeleniej Górze, ale władze miasta się na to nie zgodziły.
Szymon Spandowski

Nikt nie ma wątpliwości, że ofiary rzezi wołyńskiej z czasów II wojny światowej należy uczcić. Jednak, czy pomnik, który miałby stanąć w Porcie Drzewnym, im nie zaszkodzi? Rozmawiamy o tym z prof. MARIĄ LEWICKĄ, psychologiem.

Co Pani sądzi o pomniku rzezi wołyńskiej?

W 2011 r. byłam we Lwowie na odsłonięciu pomnika, upamiętniającego kaźń polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich. Powstał on w wyniku polsko-ukraińskiego konkursu. Jest piękny i symboliczny - tworzą go kamienie z dziesięcioma przykazaniami, z których ten piąty jest lekko wysunięty. Z tyłu wypisano nazwiska ofiar. Są pomniki symboliczne, metaforyczne, odwołujące się do pewnych realiów, które jednocześnie nie epatują krwią. A tu mamy głowy nabite na sztachety czy dziecko nadziane na widły, przypominające Tryzub. Pomnik rzezi wołyńskiej, jaki miałby stanąć w Toruniu, jest obrzydliwy. Nie ma w nim żadnej symboliki, tylko realistyczne obrazy włożone do pomnika. Nie dziwię się, że mądra społeczność Jeleniej Góry powiedziała temu - nie.

Zwolennicy tego dzieła uważają jego drastyczną formę za usprawiedliwioną, na Wołyniu działy się przecież potworne rzeczy.

Ale to akurat takiej formy nie usprawiedliwia, ponieważ będzie ona prowadziła do jeszcze bardziej drastycznych reakcji.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.