Andrzej Plęs

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: Konserwatorska zabawa w chowanego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: Konserwatorska zabawa w chowanego
Andrzej Plęs

Pomnik Czynu Rewolucyjnego, to komuch, ale budynek urzędu wojewódzkiego też komuch. Pierwszy zabytkiem być nie może, a drugi już jest. Pierwszy nie może trafić na listę zabytków chronionych, choć jego właściciel nie wyraził na to zgody, ale willa Kotowicza z Rzeszowa na listę trafiła, przy stanowczym sprzeciwie właściciela. O tym, co w Rzeszowie zabytkiem jest, decyduje polityka.

„Przedmiotowy budynek został wzniesiony w stylu socrealizmu, odzwierciedla cechy charakterystyczne tego stylu i reprezentuje osiągnięcia epoki. Przedmiotowy obiekt jest materialnym dokumentem przeszłości, posiada wartości artystyczne, historyczne, krajobrazowe oraz wartości naukowe, a jego zachowanie leży w interesie społecznym”. To uzasadnienie do decyzji podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie do rejestru zabytków.

Nie, nie dotyczy Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Do rejestru wpisano budynek urzędu wojewódzkiego, tak samo komuszy, jak i pomnik. Nawet daleko bardziej komuszy, bo budowany za schyłkowego Stalina, a nie za „środkowego Gierka”, jak pomnik. Gmaszysko konserwator wpisał do rejestru 1 grudnia 2017 r. na wyraźny wniosek wojewody. Nie wpisał za to najsłynniejszego podkarpackiego pomnika, choć wnioski o to składało już wiele instytucji, z prezydentem Rzeszowa na czele. A i tzw. czynnik społeczny się o pomnik upomniał pisemnie.

Historia starań Fundacji Rzeszowskiej o ochronę tego obiektu to majstersztyk urzędniczego naginania prawa. I kuriozalny przykład urzędniczej ekwilibrystyki: jak robić, żeby nic nie zrobić. Nie chronić - z jednej strony, bo to przecież architektoniczny pomiot komuszy jest. Ale i nie wyburzyć, czego wymaga tzw. ustawa dekomunizacyjna), bo… musiałby się tym zająć jego właściciel, czyli zakon ojców bernardynów. I w ten sposób Pomnik Czynu Rewolucyjnego stoi, choć niepewny jest jutra. Stoi, a mógłby sobie pójść, bo przecież to… obiekt ruchomy. Przynajmniej tak zapewnia w swojej opinii podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków. A tak orzeczona „ruchomość” pomnika ma dla niego daleko idące skutki prawne. Jak i to, że pomnik stoi na działce, przekazanej przez miasto klasztorowi oo. bernardynów w Rzeszowie. Przekazanej z „całym inwentarzem”, więc i pomnik stał się własnością zakonników.

W dalszej części artykułu:

 • o  uczynieniu Pomnika ruchomością
 • o pomysłach na "Wielką"
Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.