Polskie Kościoły mówią jednym głosem w sprawie uchodźców
We wspólnym przesłaniu w sprawie uchodźców duchowni piszą: „Nie ustawajmy w dążeniu do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu”.
Dokument został podpisany w czwartek, 30 czerwca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Przesłanie podpisali wszyscy zwierzchnicy Kościołów w Polsce. Duchowni, nawiązując do polskiej historii i tradycji, zwracają uwagę na to, że kraj wiele razy stawał się schronieniem dla tych, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami.
Duszpasterze podkreślają w liście, że uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn istniejących trudności może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji. „Chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacji społecznych” – piszą. Autorzy listu wskazują na potrzebę rozwoju wolontariatu, także na terenie wszystkich parafii.
Miłosierdzie jest ważne
„Zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią” - czytamy.
Przypomnijmy, że Komisja Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski na zebraniu 5 października 2015 r. postanowiła zaapelować do Kościołów, aby wydały wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. Temat uchodźców zdominował bowiem dyskusję publiczną w kraju.
To kolejny apel Kościołów
Wspólny tekst został zaaprobowany przez Komisję na specjalnym zebraniu 24 maja 2016 r. i w czerwcu został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski oraz przez zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W ostatnich latach Kościoły w Polsce podpisały następujące apele: 16 stycznia 2013 r. - apel o ochronę stworzenia; 20 stycznia 2015 r. - apel o poszanowanie i świętowanie niedzieli.
Autor: Eliza Stępień