Monika Chruścińska-Dragan

Polskie górnictwo jest na plusie. Cud? Nie. Po prostu wzrosły ceny węgla

Jeśli zarobki nie wzrosną, górnictwo przestanie być konkurencyjne i zabraknie młodych pracowników Fot. Arkadiusz Gola Jeśli zarobki nie wzrosną, górnictwo przestanie być konkurencyjne i zabraknie młodych pracowników
Monika Chruścińska-Dragan

Grudzień to tradycyjnie czas do podsumowań. Jaki był 2017 rok dla polskiego górnictwa? Spadło wydobycie, ale wysokie ceny węgla uratowały branżę.

Konsolidacja węglowych spółek, sprzyjająca koniunktura, spadek wydobycia, powrót „czternastek” na paskach górników i kolejne kopalnie w likwidacji - tak w największym skrócie wyglądał mijający rok w polskim górnictwie. Jeśli zaufać liczbom, był to łaskawy czas dla branży. Po czterech latach strat górnictwo zamknie rok zyskiem.

Można było zarobić więcej

Już wyniki trzech kwartałów tego roku były obiecujące. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, górnictwo zarobiło w dziewięć miesięcy 1,66 mld zł. - To najlepszy wynik finansowy na przestrzeni ostatnich lat - oceniło Ministerstwo Energii. Dla obu największych spółek górniczych - Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej - ten rok jest czasem osiągnięcia rentowności. Pierwsza do końca września wypracowała 1,8 mld zysku i tylko w przyszłym roku planuje wydać na inwestycje ok. miliarda złotych. Druga - jak zapowiedział minister Krzysztof Tchórzewski - przewiduje, że zamknie rok kwotą ok. 200 mln zł na plusie i wydobyciem węgla powyżej 30 mln ton.

- Spółki korzystają na wzroście cen węgla, co naturalnie podnosi ich rentowność, stąd dobry wynik PGG spodziewany na koniec roku. JSW korzysta natomiast na ogromnej koniunkturze na rynku węgla koksowego - wyjaśnia Robert Tomaszewski, ekspert ds. gospodarczych Polityka Insight. Jak jednak zauważa, wyniki spółek mogłyby być jeszcze lepsze. - Można było wykorzystać sprzyjający moment i pogłębić restrukturyzację kopalń, aby zwiększyć środki na inwestycje tam, gdzie wydobycie węgla jest wciąż rentowne - mówi. Tym bardziej że sprzyjająca koniunktura nie będzie trwać wiecznie. - W kontekście zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej moce węglowe będą odstawiane coraz szybciej, szczególnie we wschodniej części kontynentu. Może znów pojawić się nadpodaż węgla - przestrzega Tomaszewski.

Sukcesy i porażki

W dalszej części tekstu m.in. o sukcesach i porażkach w branży górniczej oraz o wypłacaniu rekompensat.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.