Światowe Dni Młodzieży. To wojewoda małopolski, a nie Archidiecezja Krakowska, opracuje plan zabezpieczenia na wypadek zagrożenia podczas lipcowej pielgrzymki do Polski papieża Franciszka. To jedna z najważniejszych poprawek do specustawy, którą wczoraj przyjął Sejm.
Dziś wojewoda małopolski Józef Pilch ma przedstawić plany zapewnienia bezpieczeństwa i opieki medycznej na Światowe Dni Młodzieży. Choć przyjęta wczoraj przez Sejm ustawa zobowiązująca go do przygotowania takich planów nie jest jeszcze obowiązującym prawem, wojewoda i jego urzędnicy praktycznie kończą ustalenia ze służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo oraz placówkami medycznymi.
Bo do 15 maja muszą być gotowe plany zabezpieczenia wszystkich spotkań odbywających się w ramach ŚDM. Dla każdego z miejsc zostanie opracowany graficzny plan rozmieszczenia pielgrzymów, punktów medycznych, służb porządkowych, dróg ewakuacyjnych, parkingów itp.
Specustawa nie tylko określi odpowiedzialność administracji i strony kościelnej za organizację i zabezpieczenie wizyty papieża. Pozwoli też policji zbierać, gromadzić i sprawdzać dane o wszystkich uczestnikach ŚDM. Spotkania mają być nagrywane bez zgody i wiedzy ich uczestników. Kamery rejestrujące pojawią się także na dworcach kolejowych i w pociągach, a Straż Ochrony Kolei zyska prawo do przeglądania bagaży.
Autor: Joanna Urbaniec
Przewoźnicy zostaną zobowiązani do zorganizowania dodatkowego transportu, a kolej będzie mogła zmienić rozkład jazdy pociągów, by znalazło się miejsce na torach dla specjalnych składów dowożących pielgrzymów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracuje i opublikuje wykaz tras rekomendowanych dla uczestników ŚDM. Koszty transportu lotniczego papieża Franciszka pokryje budżet państwa.
Na mocy specustawy operatorzy telekomunikacyjni będą mogli w ekspresowym tempie budować tymczasowe stacje bazowe telefonii komórkowej. Ze wstępnych informacji wynika, że tylko na krakowskich Błoniach stanie ich 10. Tyle samo pojawi się w Brzegach, gdzie odbędą się główne uroczystości ŚDM. Wszystkie tymczasowe maszty, anteny i nadajniki operatorzy będą musieli rozebrać najpóźniej do 14 sierpnia, czyli w ciągu dwóch tygodni po ŚDM.
Darmowy przejazd A4?
Resort infrastruktury chce otworzyć bramki. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by Stalexport Autostrada Małopolska podczas Światowych Dni Młodzieży nie pobierał opłat za przejazd A4 między Krakowem a Katowicami.
Spółka zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady gotowa jest do ustępstw, choć nie wiadomo, czy bramki zostałyby otwarte na ostatnie dni lipca czy tylko w godzinach poprzedzających spotkania Franciszka w Krakowie i kilka godzin po ich zakończeniu, co pozwoliłoby uniknąć dodatkowych korków przed punktami poboru opłat. Gdy w turystycznym szczycie otwierano bramki na A1 w trakcie wakacji, na małopolskim odcinku cały czas pobierano opłaty za przejazd.