Polscy przedsiębiorcy doceniają leasing. Zainteresowanie rośnie
Polska przoduje w Europie, jeśli chodzi o inwestycje finansowane przy pomocy leasingu. Najczęściej leasingują samochody, najrzadziej nieruchomości
Według danych Polskiego Związku Leasingu wartość finansowania inwestycji w ten sposób jest równa 3,14 proc. KB w Polsce. To stawia nas w czołówce Europy. Inwestycje finansowane poprzez leasing w Wielkiej Brytanii stanowią 3 proc. tamtejszego PKB, w Czechach 2, 3 proc. , we Francji 2 proc., w Niemczech 1,8 proc. Średnia dla strefy euro to 1,6 proc.
Oznacza to z jednej strony dobre wiadomości dla branży leasingowej, z drugiej jednak świadczy o tym, że przedsiębiorcy rzadziej korzystają z innych form finansowania, np. kredytów inwestycyjnych.
Usługi dla firm
Najczęściej z tej formy finansowania korzystają firmy średnie: liczące od 50 do 249 pracowników. Stanowią one około 30 proc. korzystających z leasingu. Łącznie firmy z sektora MŚP korzystające z leasingu stanowią 1/3 wszystkich funkcjonujących.
Najczęściej leasingowane są samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t. Stanowią one 41 proc. leasingowanych przedmiotów. Niemal 1/3 to pojazdy zaliczane do tzw. transportu ciężkiego, a więc samochody ciężarowe, autobusy, tramwaje, wagony kolejowe i lokomotywy.
Pojazdy tzw. transportu ciężkiego to drugi jeśli chodzi o popularność przedmiot leasingu
26,6 proc. leasingowanych przedmiotów to maszyny i urządzenia, w tym sprzęt dla branży IT.
Obroty branży leasingowej rosną dynamicznie. W porównaniu z trzema kwartałami 2015 roku wartość wyleasingowanych samochodów do 3,5 t wzrosła o 31,1 proc., ciężkich środków transportu o 35 proc., o tyle w tym samym okresie mniejsze obroty o 5,9 proc. zanotowano gdy chodzi o maszyny i urządzenia.
Nieznaczny spadek zanotowano, jeśli chodzi o leasing nieruchomości. Ten jednak stanowi jedynie margines branży leasingowej. W Polsce leasing nieruchomości stanowi zaledwie 1,2 proc. obrotów. Może to wynikać z faktu, że finansowanie nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego jest przedsiębiorcom dobrze znane i wydaje się stosunkowo proste.
Dla większości przedsiębiorstw argumentem przemawiającym za korzystaniem z leasingu są prostsze niż w przypadku kredytów inwestycyjnych procedury. Wymogiem koniecznym przy podpisywaniu umowy leasingu są jedynie dokumenty rejestrowe firmy.
Prostsze procedury i bardziej elastyczne umowy zachęcają do leasingu
- W przypadku popularnych procedur uproszczonych, z uwagi na coraz większą dostępność informacji ze źródeł zewnętrznych (np. biura informacji kredytowej, KRS, CEIDG) do wniosku nie są często wymagane dokumenty finansowe - mówi Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. - Potrzeba jedynie oświadczenia klienta, a decyzja o finansowaniu wydawana jest nawet w kilka minut - dodaje.
Nic więc dziwnego, że ponad 90 proc. przedsiębiorstw z segmentu MŚP ocenia dobrze lub bardzo dobrze współpracę ze swoim leasingodawcą.
Tylko nieco wyżej przedsiębiorcy oceniają jakość kontaktów na etapie negocjowania i zawierania umowy niż po wydaniu leasingowanego przedmiotu.
- Bardzo istotnymi czynnikami budującymi relacje i wpływającymi na zaufanie klientów, są przejrzystość i jednoznaczność zapisów stosowanych w umowie leasingu oraz ogólnych warunkach leasingu- podkreśla Włodarczyk. - Zapisy te muszą dawać klientowi, dawać komfort używania leasingowanego przedmiotu. Dzięki temu firma leasingowa ma szansę na długoletnią współpracę - wyjaśnia.