Ryszarda Wojciechowska

„Polityka” Patryka Vegi, czyli kino nasze i wasze. Rozmowa z filmoznawcą prof. Krzysztofem Kornackim

„Polityka” Patryka Vegi, czyli kino nasze i wasze. Rozmowa z filmoznawcą prof. Krzysztofem Kornackim Fot. materiały prasowe
Ryszarda Wojciechowska

O tym, czy PiS boi się filmu Patryka Vegi „Polityka” i czy kino zaangażowane w Polsce wychodzi z uśpienia - mówi historyk i filmoznawca prof. Krzysztof Kornacki.

Czeka pan na „Politykę” Patryka Vegi? To teraz najgłośniejszy film. Nawet sam Jarosław Kaczyński zabrał głos w tej sprawie, mówiąc, że”Polityka” to atak na PiS.

Nigdy jakoś szczególnie nie czekałem na filmy Patryka Vegi. Ale rozumiem to zainteresowanie, które dodatkowo nakręca sam reżyser.

Vega obiecuje, że pokaże Nowogrodzką od zaplecza i wierzy, że to będzie jak uderzenie kuli bilardowej, która poruszy kolejne.

To znaczy, że wpisuje się w jedną opcję polityczną. Wolałbym obejrzeć film prezentujący całą polską klasę polityczną - roboczy tytuł filmu „Polityka” zobowiązuje - a nie tylko rządzących. Bo wszyscy nasi politycy mają sobie coś do zarzucenia. A właściwie to my możemy im wiele zarzucić.

Z Vegą nigdy nic nie wiadomo.

To prawda. Jego wcześniejszy film „Botoks” był chwalony przez środowiska prawicowe, bo wyraźnie opowiadał się za innym systemem wartości, niż ten, który promują lewicowo-liberalne środowiska. A teraz chce rozgrywać temat polityki i to atakując obóz rządzący. Ale powinniśmy zacząć od tego, że trudno rozmawiać o filmie, który jeszcze nie miał premiery. Można odnieść wrażenie, że to, co się teraz wokół niego dzieje, to świetnie przemyślana strategia promocyjna. Nie zapominajmy, że Vega jest jednak „maszynką” do robienia filmów. Kręci jeden film za drugim, żeby nie powiedzieć - jeden na drugim. I może się okazać, że ten promocyjny bębenek podbija za mocno.

I po premierze powietrze zejdzie jak z balonika?

Zobaczymy. Vega jest reżyserem kina gatunkowego, który liczy przede wszystkim na masową publiczność. Być może jest w tym jakaś polityczna kalkulacja autora, który zakłada, że wyborcom Zjednoczonej Prawicy bliżej właśnie do takiej masowej publiczności i uda się w ten sposób na nią wpłynąć. Jeśli tak jest, to kalkulacja taka jest, moim zdaniem, zbyt uproszczona, jak zbyt uproszczonym jest dzielenie wyborców według tak prostego klucza.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ryszarda Wojciechowska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jarek

Antypisizm aż wylewa się z tej rozmowy. PiS to samo zło. To najgorsza rzecz jak nas spotkała w całej historii Polski. Rządy PiS są gorsze niż niemiecka okupacja , komunizm czy zabory. Takie wnioski można wysnuć z postawionych pytań oraz z odpowiedzi na nie.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.