Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Politycy byliby w stanie obiecać wszystko. Powstrzymuje ich jedynie śmieszność

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Norbert Kowalski

Politycy byliby w stanie obiecać wszystko. Powstrzymuje ich jedynie śmieszność

Norbert Kowalski

Rozmowa z dr. Szymonem Ossowskim, politologiem i prodziekanem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na temat tegorocznych obietnic wyborczych, kampanii wyborczych i roku 2019 w polityce.

Polacy będą w tym roku najszczęśliwszym narodem na świecie? Zbliżają się dwukrotne wybory w tym roku, więc politycy zapewne wiele nam obiecają.

Szymon Ossowski: Okres przed wyborami zawsze jest festiwalem obietnic. Z jednej strony wyborcy są do tego przyzwyczajeni, ale z drugiej strony, podobnie jak w reklamach komercyjnych, jeśli te obietnice okażą się realne w oczach wyborców, to formacja, która obiecuje więcej, ma zawsze szansę na dodatkowe głosy. Zarówno partia rządząca, jak i opozycja, muszą stworzyć odpowiednią ofertę programową na wybory. Zresztą powoli to się zaczyna już dziać. Takim preludium było np. ostatnie głosowanie w Sejmie dotyczące obniżenia cen energii. Rząd obniżył akcyzę, żeby zmniejszyć koszty energii, zaś opozycja mimo głosów krytyki nie zagłosowała przeciwko temu, bo bała się zostać posądzoną o tę, która jest za podwyżkami. Teraz będzie jeszcze więcej obietnic. Problem pojawia się dopiero, kiedy już się wygra wybory i coś trzeba z tymi obietnicami zrobić.

Co obiecają politycy rządu i opozycji? Możemy już coś przewidywać?

Rządzący jasno pokazują, że będą składać obietnice dotyczące kwestii socjalno-społecznych. Ten rok będzie rokiem nowych obietnic oraz zapewne kolejnych „prezentów” socjalnych. Jednak wybory samorządowe pokazały, że wyborcy nie zawsze są wdzięczni. Chociaż mieszkańcy dużych miast korzystają z dobrodziejstw takich jak np. 500 plus, to PiS przegrał wybory w dużych miastach. Ponadto nie zapominajmy, że aby wygrać wybory w skali kraju, trzeba uzyskać jak największe poparcie w centrum. Dlatego też zapewne nie będziemy słyszeć często o Smoleńsku a PiS będzie generalnie łagodziło ton wypowiedzi. Nawet dziś jego retoryka jest bardziej proeuropejska niż rok temu.

Antoni Macierewicz czy Jarosław Kaczyński zostaną znowu „schowani” na czas kampanii?

Myślę, że tak. Najostrzejsi w wypowiedziach i najbardziej skrajni w poglądach posłowie pewnie zostaną „schowani”. Ale z drugiej strony polityka nie lubi próżni i pojawia się pytanie czy osoby, które poczują się niedowartościowane w PiS nie stworzą np. innego ugrupowania. Takie głosy już się zresztą słyszy.

A programu np. 700 plus nie będzie?

W dalszej części rozmowy między innymi:

 • czy PO będzie próbowała grać retoryką antyPiS,
 • czy Koalicja Obywatelska może realnie myśleć o wygranej w wyborach.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dziennikarz działu miejskiego w Głosie Wielkopolskim. Zajmuję się przede wszystkim tematyką sądowniczą i przestępczą. Poza tym piszę również o polityce, zarówno tej lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Prywatnie jestem kibicem i wielkim miłośnikiem Bałkanów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.