Polacy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele. Pomógł im w tym Internet

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
Norbert Ziętal

Polacy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele. Pomógł im w tym Internet

Norbert Ziętal

Dla aż 60 proc. Polaków niedzielny zakaz handlu nie stanowi utrudnienia w codziennym życiu — tak wynika z badania Payback Opinion Poll przeprowadzonego przez firmę Payback na reprezentatywnej grupie 512 osób.

Gdy w 2017 r. przymierzano się do wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, wielu ekonomistów prognozowało, że takie ograniczenie spowoduje upadek gospodarki. Półtora roku po wprowadzeniu zakazu okazuje się, że dla większości Polaków zakaz nie jest żadnym utrudnieniem. Opinie na temat niehandlowych niedziel zebrali ankieterzy badania Payback Opinion Pull.

- Nie sprawdziły się przewidywania, że zakaz będzie miał opłakany wpływ na gospodarkę. Nie było serii bankructw, sieci nie wycofały się z Polski, wyniki handlu są dobre.

— ocenia dr Marcin Kędzierski, ekspert Klub Jagiellońskiego, w wywiadzie dla Echa Dnia (Polska Press).

W 2020 r. zakaz handlu w niedzielę ma być zaostrzony. Dozwolony będzie jedynie przez siedem niedziel w roku. Obecnie takich niedziel jest piętnaście. Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że jeżeli jego ugrupowanie dojdzie do władzy, to niedzielny zakaz zostanie zniesiony. Czy taka deklaracja jest w stanie przyciągnąć wyborców?

W dalszej części artykułu:

 • Co Polacy sądzą o zaostrzeniu zakazu w przyszłym roku? 
 • Czy mały handel pozytywnie odczuł niedzielne zakazy?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Może to prawda co pisze powyżej, ja jednak uważam że zakaz handlu w niedziele jest idiotyczny, pogłębiający podziały społeczne.

Ustawodawcy, inspirowani przez Episkopat (dzień święty należy święcić – abp Głódź), by umożliwić bycie z rodziną wysmażyli idiotyczną ustawę, która pogłębia podział społeczny. Bo czym się różni kasjerka z Kauflanda czy Biedronki od kasjerek ze stacji benzynowej, kina. Dlaczego jednych się broni ustawą a innych nie. Czy to jest zgodne z konstytucją? Nawet przykazanie katolickie mówiące by święto święcić nie mówi że w handlu. Odnosi się do ogółu katolików którzy pracują w niedziele wożąc nas autobusami i pociągami, dając nam rozrywkę w kinie czy teatrze. Dbając o nasze bezpieczeństwo. Dlatego uważam, że rozumni ustawodawcy, zgodnie z przykazaniem katolickim zadbali by o wszystkich pracowników którzy muszą pracować w niedziele. Potrzebna jest ustawa mówiąca o tym że każdy pracownik ma przynajmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu.

A to co pisze powyżej Norbert Ziętal to selektywne, wybiórcze nowinki. Niby prawda, ale to jest trzecia tischnerowska prawda.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.