Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Polacy boją się chodzić do psychologa. Czy słusznie?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polacy boją się chodzić do psychologa. Czy słusznie?

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Rozmowa z Moniką Walkiewicz, psychologiem pracującym z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi o wsparciu w terapii.

Często nauczyciele rekomendują wizytę u psychologa. Rodzice zwykle się boją, że psycholog wyolbrzymi problemy. W Polsce chodzenie do niego jest ciągle mało popularne. Dlaczego?
Tak, nie jest to tak popularne jak w innych krajach, gdzie wizytę u psychologa czy terapeuty jest czymś normalnym, jak wizyta u każdego innego specjalisty. W Polsce pokutuje przekonanie, że sięgamy po taką pomoc, kiedy jesteśmy chorzy, gdy pojawiają się określone zaburzenia lub wtedy, gdy sytuacja jest na tyle poważna, że nie mamy już innego wyjścia albo jesteśmy po prostu skierowani do takiej pomocy. Jednocześnie w swojej praktyce zauważam dużą zmianę w podejściu do korzystania ze wsparcia psychologa.

Myślę o rodzicach, którzy pytają, szukają rozwiązań, konsultują swoje pomysły, zależy im, by pomóc dziecku albo samemu sobie poradzić z jego trudnym zachowaniem. Są również rodzice, którzy szukając pomocy, mówią wprost o swojej bezradności i o tym, że nie wiedzą „jak”. Ale oczywiście spotykam także rodziców, którzy boją się spotkania z psychologiem. Bardzo uważnie przygotowuję się wtedy do takiej rozmowy, angażując w to także wychowawcę. Celem jest spotkanie, które uspokoi rodzica i pokaże mu, że jesteśmy po tej samej stronie, że wspólnie, angażując nasze doświadczenie, wiedzę o dziecku, będziemy szukać rozwiązań.

Czyli kluczem do udanej rozmowy ma być sposób, w jaki mówimy o trudnościach dziecka?
Tak, właśnie to chcę powiedzieć. Można oczywiście przywalić rodzica ciężarem sprawy, ale można też zadbać, by poczuł w sobie gotowość, aby szukać rozwiązań. W końcu to on będzie ważną siłą sprawczą na drodze do wspierania zmiany. Przekonanie rodzica o tym, ile jest w stanie zrobić, bo już wiele potrafi - jest bardzo motywujące i daje poczucie sprawstwa. Ważne, by rodzic dostrzegał swoje zasoby. Świadomość tego, co ma w sobie, z czego może skorzystać, szukając rozwiązań, daje wiarę, że zmiana jest możliwa.

Jak znaleźć siłę do walki z problemami?
Zasobów szukam wszędzie, czyli we wszystkim, o czym opowiada rodzić. Na przykład w tym, jak radził sobie z dotychczasowymi problemami, jak wprowadzał zmiany. Podobnie w dziecku budujemy poczucie, jak wiele potrafi, w oparciu o jego dotychczasowe doświadczenia. Pracuję w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR z ang. Solution Focused Brief Therapy - SFBT). Bardzo bliska jest mi ta filozofia pracy terapeutycznej. Tu klient jest ekspertem od swojego życia, a nie terapeuta. Terapeuta jest jedynie „ekspertem” od sposobu prowadzenia spotkania tak, aby pomóc określić cel i najbardziej optymalną drogę do jego osiągnięcia.

Dlatego osoba korzystająca ze wsparcia nie jest określana jako „pacjent” tylko klient. Relacja pacjent-terapeuta w rozumieniu TSR sugerowałaby postawienie terapeuty jako eksperta od życia osoby wspomaganej. W takim rozumieniu - „klientem” jest zarówno dziecko, jak i dorosły. Filozofię TSR możemy sprowadzić do zdania Miltona Ericksona: „Klienci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”. Inaczej mówiąc, klient „nie wie, że wie”, gdy jest nadmiernie skoncentrowany na problemie. Terapeuta TSR pomaga mu w tym, aby to odkrył i dokonał wyborów w kierunku oczekiwanej zmiany.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.