Pokażmy Kraków jako stolicę miłosierdzia [WIDEO]
Kościół. - Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów - apelował podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. W procesji niesione były symbole ŚDM.
Kilka tysięcy wiernych przeszło wczoraj Drogą Królewską z Wawelu na Rynek - w procesji Bożego Ciała. Przewodził jej kard. Stanisław Dziwisz, który zachęcał krakowian, by włączyli się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, wspierali to wydarzenie modlitwą, jak również otwarli drzwi pielgrzymom z różnych stron świata.
- Wykorzystajmy szansę tego wielkiego spotkania - mówił metropolita krakowski. - Ukażmy młodzieży, która przybędzie, przyjazny, solidarny, braterski i gościnny Kraków. Pokażmy im Kraków z jego bogactwem ducha, z jego bogactwem kultury, świętości i sztuki. Pokażmy im Kraków jako duchową stolicę Bożego Miłosierdzia.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Dywany kwiatów
Młodzi wolontariusze nieśli symbole ŚDM: drewniany krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W procesji szli też m.in. przedstawiciele rozmaitych cechów, reprezentanci Bractwa Kurkowego, zakonów. W kolumnie wiernych nie mogło zabraknąć dzieci w strojach krakowskich, które pozostawiały za sobą dywany kwiatów na ulicach dochodzących do Rynku Głównego.
Eucharystia i jedność
Cztery ołtarze przygotowane obok kościołów: św. Idziego, świętych Piotra i Pawła, św. Wojciecha oraz przy Bazylice Mariackiej - nawiązywały do rocznicy chrztu Polski, Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, zaś na ostatnim widniało hasło ŚDM „Beati miseri-cordes” („Błogosławieni miłosierni”). Tematem przewodnim rozważań wygłaszanych przy kolejnych ołtarzach była Eucharystia. Biskupi mówili też o miłości w rodzinie.
Wierni usłyszeli m.in., że tożsamy z Eucharystią Bóg posiada moc przemieniania nas „tu i teraz”. Objawia w niej również swoje miłosierne oblicze i „podaje lekarstwo dla grzeszników”.
Przy kościele św. Wojciecha bp Jan Szkodoń mówił: - W tej procesji idą ci, którzy żyją w małżeństwie i rodzinie, rodziny z dziećmi. Idą matki: dziś Dzień Matki! - przypomniał. - Jest to pielgrzymka nawrócenia, nadziei. Pielgrzymka, która głosi świętość małżeństwa i rodziny, świętość miłości duchowej i cielesnej.
Przy ostatnim ołtarzu, przed Bazyliką Mariacką, usłyszeliśmy kard. Stanisława Dziwisza, który zwrócił uwagę, że dokładnie za dwa miesiące „rozpoczniemy niemal tygodniowe święto wiary”, czyli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jak stwierdził, spotkało nas wielkie wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność. - Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów - apelował hierarcha.
Metropolita wzywał też do wspólnoty. - Zachowamy i pogłębimy jedność, jeżeli motywem przewodnim naszych aspiracji i działań nie będzie osobisty lub partyjny egoizm, nie chęć zdobycia lub utrzymania władzy, lecz szczere pragnienie służby Bogu, człowiekowi, narodowi - mówił kardynał Dziwisz.