Podzielona rocznica porozumień sierpniowych

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Ryszarda Wojciechowska

Podzielona rocznica porozumień sierpniowych

Ryszarda Wojciechowska

Lech Wałęsa świętował 36. rocznicę porozumień sierpniowych w towarzystwie PO i KOD. Solidarność zaś razem z prezydentem i premierem RP

Lech Wałęsa uczcił rocznicę wraz z członkami Platformy Obywatelskiej i działaczami Komitetu Obrony Demokracji. Złożył razem z nimi kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Dostałem zaproszenie, ale na spotkanie z oficjelami w Sali BHP się nie wybieram. Nie będę autoryzował ludzi, którzy łamią prawo i prowadzą do wojny domowej. Nie zgadam się z tym, co się obecnie dzieje, to nie jest to, o co walczyliśmy. Trzeba polską demokrację naprawić - powiedział były prezydent. - W niedługim czasie będę wiedział, kiedy was wysłucham, jakie są sugestie, możliwości i będę proponował rozwiązania.

Wałęsie towarzyszyli m.in. przewodniczący partii Grzegorz Schetyna, wiceprzewodniczący Tomasz Siemoniak i szef klubu parlamentarnego Sławomir Neumann.

O godz. 14 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaczęły się główne obchody rocznicy organizowane przez NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. - Pamięć historyczna to sól każdego narodu, a naród, który nie dba o swoją historię, szybko zbliża się ku samozagładzie - mówił Piotr Duda, przewodniczący związku.

Młodzież zawdzięcza wiele działaczom „S”, w tym także Lechowi Wałęsie

- Dla mnie Solidarność to wielka legenda dążenia do wolności. Młodzież zawdzięcza wiele działaczom „S”, w tym także Lechowi Wałęsie - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję, bo nie byłoby nas tutaj, a już na pewno mnie by nie było na tym miejscu, gdybyście państwo się wtedy nie zawzięli, z pełną determinacją. Wiem, że potem drogi polityczne potoczyły się różnie. Dzisiaj dalej się one toczą, ale toczą się w wolnej Polsce, toczą się w ramach demokracji - mówił Duda.

Odczytano także list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Co stało się z ideowym dziedzictwem sierpnia? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie żyjemy w Polsce naszych marzeń, bo etos Solidarności uległ doktrynom postkomunizmu i neoliberalizmu” - napisał w nim prezes partii rządzącej. „Rząd PiS realizuje to, co swego czasu nazwaliśmy programem Polski solidarnej”.

Autor: Ryszarda Wojciechowska

Ryszarda Wojciechowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.