Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]
Gmina Łopuszno jest jedną z dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego. Leży w jego północno-zachodniej części. Zajmuje powierzchnię 177 kilometrów kwadratowych i jest pod tym względem jedną z największych powiecie. Mieszka w niej nieco ponad 9 tysięcy osób.
Gmina Łopuszno położona jest z dala od miejskich aglomeracji. Cechuje się dużą ilością pól, łąk i lasów, a co za tym idzie liczebnością gospodarstw agroturystycznych. Bliskość przyrody i ładne krajobrazy sprawiają, że warto tu przyjechać w wolnym czasie, by w ciszy i spokoju się zrelaksować.
Stolicą i najważniejszą miejscowością gminy jest Łopuszno. Nazwa tej miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od rzeczownika „łopuch”, oznaczającego nazwę rośliny łopian, która była pospolita na tym terenie. Łopuszno kojarzy się przede wszystkim z kościołem pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. I słusznie, bo powstała w latach 1926-1933 świątynia jest dosyć okazała, a ponieważ postawiono ją na wzgórzu, to widać ją z dużej odległości.
W Łopusznie krzyżują się dwie ważne komunikacyjnie drogi: Kielce-Częstochowa i Jędrzejów-Końskie. Tuż obok niedawno powstałego ronda jest odnowiony Rynek, a nieopodal – pałac Dobieckich. To najciekawszy zabytkowy obiekt na terenie gminy. Wzniesiono go w latach 1897-1905, według projektu Władysława Marconiego. Rodzina Dobieckich mieszkała w nim do 1939 roku, a w czasie działań wojennych w obiekcie stacjonowała żandarmeria. Po wojnie pałac zaadaptowano na szkołę – dziś mieści się w nim Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie, który w 2019 roku ma przenieść się do nowej siedziby.
Łopuszno to oczywiście też budynki Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II oraz Urzędu Gminy. Ten drugi stoi w północnej części miejscowości. Tuż obok mamy powstały w 2015 roku gminny żłobek – to jedna z najnowszych inwestycji łopuszańskiego samorządu. Po drugiej stronie ulicy Koneckiej – biegnącej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 728 – są tereny przemysłowe. To tu działała największa lokalnie firma WiR Zakłady Mięsne, którą niedawno przejęła spółka EC Poland, tutaj też znajduje się hotel Markiz.
W południowej części Łopuszna jest Gminny Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy. Składa się z budynku z miejscami noclegowymi oraz salą do organizacji imprez, a także z placu, na którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, w tym co roku gminne dożynki. Na ulokowanym obok stadionie swoje mecze rozgrywają piłkarze ŁKS-u Łopuszno.
Na gminę Łopuszno składa się 27 sołectw. W zachodniej części są między innymi wsie Antonielów, Ewelinów i Lasocin. W Lasocinie można obejrzeć ruiny pałacu Niemojewskich z XIX wieku. Położone są w dużym malowniczym parku. Niedaleko, w części Ewelinowa zwanej Fryszerką, znajdują się stawy hodowlane. Wyglądają ładnie, podobnie jak położone na zachód od wsi Jedle Jezioro Żabiniec.
Na południu gminy mamy drugą największą miejscowość – Gnieździska. Zabudowania ciągną się wzdłuż drogi powiatowej, prowadzącej w kierunku Piekoszowa. W Gnieździskach uwagę zwraca budynek szkoły podstawowej, a miłośnicy skałek mogą niedaleko zobaczyć wyrobisko kamieniołomowe – swoiste muzeum geologiczne pod gołym niebem.
Północ gminy to miejscowości Sarbice Pierwsze i Sarbice Drugie. W Sarbicach Pierwszych znajduje się najmłodszy w okolicy, wybudowany na początku lat 90. kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Na wschód od Sarbic, za lasem, jest Dobrzeszów. To trzecia największa wieś ze szkołą podstawową i kościołem pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Dobrzeszów leży u stóp góry Dobrzeszowskiej, liczącej 367 metrów wysokości.
We wschodniej części gminy Łopuszno leżą wsie Wielebnów, Snochowice i Piotrowiec – wszystkie trzy przy drodze wojewódzkiej numer 786. Zwłaszcza Snochowie są malowniczo położone. Można się tam wybrać pod kapliczkę, skąd rozciąga się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie.