Podkarpackie miasta muszą znaleźć sposób, jak skusić mieszkańców. Inaczej znikną

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Marlena Bogdan

Podkarpackie miasta muszą znaleźć sposób, jak skusić mieszkańców. Inaczej znikną

Marlena Bogdan

Podkarpackie miasta się wyludniają. Najbardziej Przemyśl, Jasło, Sanok i Jarosław, zaś Krosno, Dębica, Mielec i Nisko zalazły się w gronie miast „obniżającego się potencjału”. Czy jest sposób na zatrzymanie odpływu mieszkańców?

Wyobraźmy sobie, że nasze województwo to ogród, a miasta to rośliny. Jedna z nich rozwija się, pnie coraz wyżej, korzeniami zahaczając o sąsiednie. To Rzeszów. Czy w jego cieniu mniejsze miasta mogą rozkwitać?

Brnąc dalej w porównania botaniczne, można by napisać, że każde miasto, tak jak rośliny, powinno być unikatowe, wyjątkowe. Powinno znaleźć to „coś”, co pozwoli mu się wyróżnić na tle innych. O potrzebie marketingowego podejścia do strategii rozwoju miast, które nie różni się specjalnie od pozycjonowania produktu, samorządowcy zaczynają sobie zdawać sprawę. Ale dzieje się to za wolno. Raport ekspertów Polskiej Akademii Nauk „Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze” wieszczy połowie średnich i małych miast polskich stopniową degradację. Według tej analizy nasze: Przemyśl, Jasło, Sanok i Jarosław to miasta, które obumierają. Krosno, Dębica, Mielec i Nisko zalazły się w gronie miast „obniżającego się potencjału”.

Główny powód? Ludzie uciekają z nich do wielkich miast, takich jak np. Rzeszów. Czy jednak problemy innych miast w naszym województwie to tylko i wyłącznie wina stolicy Podkarpacia? To, jak rozkwitną miasta, zależy nie tylko od sprzyjającego środowiska, ale i od ogrodnika.

Wszystkiemu winni są inni

Skąd wzięły się problemy, które zostały uwidocznione w raporcie PAN? Samorządowcy zagrożonych miast widzą to na różny sposób, łączy ich to, że większość przyczyn takiego stanu rzeczy upatrują na zewnątrz, a nie we własnym ogródku.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie przyczyny odpływu ludności najczęściej podają samorządy podkarpackich miast
 • jak miasta próbują sobie radzić z niekorzystnym trendem
 • czego najbardziej brakuje w strategiach rozwoju zagrozonych miast
Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

JANUSZ R

Pani Redaktor... "Tylko i wyłącznie"? :) Litości...
Z artykułem się zgadzam, problem jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje. To są lata zaniedbań, świat mocno poszedł do przodu, dołączyliśmy do UE, mamy swobodę poruszania się, młodzi ludzie mają świadomość tego, że świat jest wielki, otwarty i chętnie szukają swoich szans tam, gdzie będzie im lepiej. TO będzie naprawdę trudne zachęcić ich do pozostania.
Co najlepiej wiąże mieszkańców z miastem? Praca. A na podkarpaciu z pracą jak jest, każdy widzi.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.