Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie się rozbudowuje. Chorzy będą się leczyć w warunkach na miarę XXI wieku

Czytaj dalej
Beata Terczyńska

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie się rozbudowuje. Chorzy będą się leczyć w warunkach na miarę XXI wieku

Beata Terczyńska

23 lata czekałem na tę inwestycję - mówi Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Od strony ul. Lubelskiej powstanie nowoczesne skrzydło szpitala. Trafią tu pacjenci z gruźlicą i innymi chorobami płuc, którzy dotychczas leczyli się w zabytkowym pałacu Jędrzejowiczów.

Za wąskie korytarze, sale 6-osobowe, rozsypujące się okna, przez które hulał wiatr, sanitariaty w opłakanym stanie. Słowem obraz nędzy i rozpaczy. Pacjenci narzekali, w jakich warunkach przyszło im się leczyć w dawnym pałacu rodziny Jędrzejowiczów przy ul. Rycerskiej, choć pałacem by tego nie nazwali. Przed rokiem cytowaliśmy dramatyczny list jednej z pacjentek do marszałka Władysława Ortyla. „Za oknem masa odchodów gołębi, smród i bród. Okna stare, zniszczone i brudne. W prysznicach jest wilgoć i grzyb. Czy w takich warunkach mają przebywać pacjenci, którzy walczą o życie? Czy pan chciałby przebywać na leczeniu w takich warunkach? To urąga ludzkiej godności” - ubolewała kobieta, a inni potwierdzali jej spostrzeżenia.

Wciąż brakowało jednak pieniędzy na nowy obiekt.

- Gdy przyszedłem tutaj do pracy, już wtedy były plany rozbudowy i zamknięcia pałacu, który nie spełniał norm godnych leczenia w XX wieku - mówi dr nauk med. Wojciech Kądziołka, specjalista chirurg klatki piersiowej. - Mamy XXI w. i doczekaliśmy się, że nareszcie warunki dla pacjentów i personelu będą zdecydowanie lepsze. W ogóle bez porównania - cieszy się.

W nowym budynku, który powstanie na działce od strony ul. Lubelskiej, w pobliżu nowej siedziby urzędu marszałkowskiego, będą pomieszczenia kliniki pulmonologii i chemioterapii, kliniki gruźlicy i chorób płuc, kliniki chirurgii klatki piersiowej, zakład patomorfologii, zakład diagnostyki laboratoryjnej. Ponadto: pomieszczenia magazynowe i techniczne, kuchnia, sterylizatornia.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.