Podkarpacie jest regionem zaawansowanym technologicznie

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Anna Janik

Podkarpacie jest regionem zaawansowanym technologicznie

Anna Janik

Jako region zaawansowany technicznie postrzegają Podkarpacie autorzy raportu „Indeks Millennium - Potencjał innowacyjności regionów”, w którym okupujemy środek zestawienia.

Potencjał województw pod kątem innowacji zbadano po raz pierwszy. Eksperci Banku Millennium pod uwagę wzięli sześć czynników: wydajność pracy, stopę wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój, liczbę pracujących w tym obszarze, liczbę wydanych patentów oraz edukację policealną. Potencjał innowacyjności oceniono w punktach. Niekwestionowanym liderem zestawienia jest województwo mazowieckie, które uzyskało aż 95,9 pkt. Wysoko w rankingu znalazły się także woj. dolnośląskie (77,8 pkt) oraz pomorskie (75,2 pkt). Najsłabiej wypadły pod tym kątem woj. lubuskie, opolskie, świętokrzyskie i podlaskie.

Podkarpacie z wynikiem 59,8 pkt znalazło się w tej samej grupie co woj. wielkopolskie, łódzkie, śląskie i lubelskie, czyli pośrodku stawki.
Dodatkowo autorzy raportu mocno podkreślili, że choć poziom PKB na mieszkańca Podkarpacia jest najniższy w kraju, region uznawany jest za jeden z najbardziej innowacyjnych obszarów w Polsce. Uwagę zwraca zwłaszcza rozwój klastrów branżowych, w tym Doliny Lotniczej.

Biznesy wznoszące

Jak podkreśla dr Krzysztof Kaszuba, innowacyjność Podkarpacia związana jest głównie z firmami funkcjonującymi w łańcuchu dostaw dla korporacji światowych z branży lotniczej, motoryzacyjnej i IT.

- Mamy u nas najnowocześniejsze technologie, bo swoje przedsiębiorstwa lokują tu najwięksi światowi giganci. Ich zakłady są bardzo produktywne, znakomicie zautomatyzowane, dlatego i ich wydajność jest większa - tłumaczy dr Kaszuba. - Ale ten główny nośnik innowacji wymaga lokalnego zasilenia. I tu świetnie odnajdują się już nasze rodzime, podkarpackie firmy, które świadczą usługi i dostarczają tym gigantom pojedynczych części lub elementów - dodaje.

Fabryka Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Młp., która produkuje komponenty do silników lotniczych.
Bartosz Frydrych Fabryka Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Młp., która produkuje komponenty do silników lotniczych

A ponieważ współpracują z najbardziej innowacyjnymi firmami świata, również ich produkty muszą spełniać takie standardy. Na naszą relatywnie dobrą pozycję wpływa też fakt, że na Podkarpaciu działają firmy, które może nie wyróżniają się bardzo na tle podobnych w kraju, ale działają w tzw. biznesie wznoszącym. Na przykład dotyczącym światłowodów.

- Siłą rzeczy wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania i technologie: własne, zapożyczone lub kupione. Są to mniej znane firmy informatyczne, a także te z branży chemicznej - opowiada dr Kaszuba. - Do tego są także firmy związane z dawnym Centralnym Okręgiem Przemysłowym, czyli firmy zbrojeniowe. Ten biznes z natury rzeczy musi być innowacyjny i czy to będzie Huta Stalowa Wola, czy firma z Nowej Dęby, to produkcja musi być na wysokim poziomie technologicznym - dodaje.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.