Andrzej Plęs

Podkarpacie coraz bogatsze, ale wciąż najbiedniejsze. W innych regionach zarobki rosną szybciej

Wskaźnik przeciętnego miesięcznego dochodu na 1 osobę w gospodarstwach domowych w stosunku do średniej krajowej w 2017 r. Fot. Źródło: Główny urząd statystyczny Wskaźnik przeciętnego miesięcznego dochodu na 1 osobę w gospodarstwach domowych w stosunku do średniej krajowej w 2017 r.

Andrzej Plęs

Z roku na rok zarabiamy coraz więcej i coraz więcej wydajemy. Tyle że ten przyrost jest znacznie szybszy w Małopolsce, Wielkopolsce, nawet w woj. warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim niż na Podkarpaciu.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny, miesięczny dochód na członka rodziny rośnie, rosną też wydatki i oszczędności rodzin. Na Podkarpaciu rosną jednak wolniej, niż w innych częściach kraju.

Najwyższy przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny (dane za 2017 r.) notuje się w woj. mazowieckim, co nie zmienia się od lat, ale tu średnią mocno zawyżają dochody w stolicy. W Pruszkowie i Radomiu nie jest już tak różowo. W Mazowieckiem statystyczny obywatel dysponuje miesięcznie kwotą 1912 zł. Statystyczny obywatel na Podkarpaciu ma do dyspozycji miesięcznie zaledwie 1254 zł. I to jest najniższa średnia w kraju. Przed rokiem Podkarpackie też było na końcu ogona dochodów na mieszkańca. Jeśli za 100 proc. przyjąć średnią krajową dochodu, to w woj. mazowieckim zarabia się 119,6 proc. tej sumy, w warmińsko-mazurskim 93,6 proc., w lubelskim 89,9, w świętokrzyskim 89,6 proc., natomiast w podkarpackim tylko 78,5 proc.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak się kształtuje średnia wydatków na osobę w woj. podkarpackim
 • jak na tle województwa wyglada stolica regionu
 • dlaczego, mimo niższych pensji, spada tendencja do migracji zarobkowej
 • czy sprawdza się model zrównoważonego rozwoju

 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.