Grzegorz Skowron

Podczas ŚDM nie załatwimy wielu nawet ważnych spraw

Część przychodni będzie zamknięta, ale liczyć możemy na nocną i świąteczną opiekę medyczną Fot. fot. Anna Kaczmarz Część przychodni będzie zamknięta, ale liczyć możemy na nocną i świąteczną opiekę medyczną
Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Szpitale przekładają operacje i pacjentów wysyłają do domów. Uczelnie apelują do kandydatów na studia, by wszystkie dokumenty złożyli do piątku. A swoje zakłady zamkną nawet fryzjerzy.

Jeśli ktoś ma do załatwienia sprawę w urzędzie, chce dopełnić wszystkich formalności związanych z rekrutacją na studia albo tylko planuje wizytę u fryzjera, lepiej, by zrobił to jeszcze w tym tygodniu. W przyszłym, kiedy w Krakowie odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży, załatwienie wielu spraw będzie niemożliwe.

W wakacje wiele osób stara się o paszport. Rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz zapewnia, że będzie nawet łatwiej złożyć wniosek o ten dokument. - Otwieramy dodatkowe stanowiska, urzędnicy będą pracować dłużej - podkreśla. Tyle tylko, że zwiększona obsada w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ma służyć także zagranicznym pielgrzymom.

Krakowskie uczelnie apelują do kandydatów na studia, by wszystkie formalności załatwili jeszcze w tym tygodniu. Większość szkół wyższych zamknie dziekanaty na czas ŚDM, niektóre będą jedynie przyjmować korespondencję elektroniczną.


Autor: Joanna Urbaniec

Z utrudnieniami w czasie Światowych Dni Młodzieży muszą się liczyć również pacjenci. - Mam problemy z barkiem, zgłosiłam się do dwóch poradni ortopedycznych i w obu usłyszałam, że na ten tydzień żadne wizyty nie są umawiane, bo lekarze mają być gotowi na przyjęcie pielgrzymów - opowiada Magdalena, jedna z naszych Czytelniczek.

Zdecydowana większość małopolskich szpitali, mając na uwadze ŚDM, zabiegi planowała w taki sposób, by nie wypadały one w czasie ostatniego tygodnia lipca. Żeby zwolnić łóżka dla przyjezdnych, część ośrodków zdecydowała się również wypisać chorych wcześniej do domu i przesunąć niektóre operacje.

Na cały przyszły tydzień swoje zakłady zamyka wielu przedsiębiorców. Nie tylko z powodu kłopotów z dojazdem, ale też z obawy o brak klientów. Trudniej będzie skorzystać z usług fryzjera czy mechanika samochodowego. Zamykają się nawet niektóre stacje benzynowe, bo skoro krakowianie przestaną jeździć samochodami, to i tankować nie będą.

Nie ma się co jednak obawiać, że w nagłych przypadkach szpital odmówi nam pomocy. Mimo to rodzice oczekujący na poród często pytają lekarzy, czy muszą wyjechać z Krakowa.

W sądach będzie mniej rozpraw, w szpitalach na później przekładane są zabiegi i konsultacje specjalistyczne, wiele firm, nie tylko z siedzibą w centrum Krakowa, wysyła pracowników na urlopy. To wszystko z powodu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym tygodniu.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na bezpieczeństwo z wielu rzeczy musimy na ten czas zrezygnować, ale nie jest tak, że wszystko będzie sparaliżowane - zapewnia rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz. Dowodem na to ma być opieka medyczna. - Zapewniona będzie w takim samym stopniu mieszkańcom Krakowa i Małopolski, jakby Światowych Dni Młodzieży nie było - twierdzi rzecznik wojewody.

Jednak zdecydowana większość małopolskich szpitali swoje zabiegi planowała w taki sposób, by nie wypadały one w ostatnim tygodniu lipca. Żeby zwolnić łóżka, część ośrodków zdecydowała się wypisać chorych wcześniej do domu i przesunąć niektóre operacje. Zabiegi przesunięto m.in. w Szpitalu MSWiA, Szpitalu im. Żeromskiego oraz Szpitalu im. Dietla. Poczekać muszą chorzy zakwalifikowani do chirurgicznego leczenia zatok, rekonstrukcji stawów czy operacji haluksów.

- Zmiana terminów była ustalana z pacjentami. Najczęściej proponowano im terminy w drugiej połowie sierpnia albo we wrześniu - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału NFZ. - Żadna placówka nie odwołuje jednak operacji ratujących życie lub mających znaczący wpływ na stan zdrowia chorego - dodaje.

Czy termin wizyty nadal jest aktualny, powinni się upewnić również pacjenci poradni specjalistycznych. Niektóre z nich ze względu na wizytę papieża Franciszka skróciły czas pracy albo zostaną zamknięte. Ze względu na spodziewane problemy z dojazdem przez dwa dni nieczynne będą m.in. gabinety specjalistów w przychodni Centrum Medycyny Profilaktycznej przy ul. Komorowskiego. Bez zmian działać będzie tam jedynie poradnia podstawowej opieki zdrowotnej.

Rzecznik wojewody małopolskiego zapewnia, że w trakcie ŚDM dostępna dla wszystkich będzie nocna i świąteczna opieka medyczna. - Nie tylko dla pielgrzymów - podkreśla Krzysztof Marcinkiewicz.

W czasie ŚDM laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie wykonywać badania jedynie w sytuacji zatruć pokarmowych, zakażeń oraz potencjalnych zagrożeń zdrowia czy życia. Próbki od mieszkańców ponownie przyjmować zacznie 1 sierpnia.

Od 25 do 29 lipca wejście do budynku sądu w Krakowie będzie możliwe tylko od strony ul. Przy Rondzie. Obsługa stron ograniczona zostanie do spraw pilnych, np. posiedzeń aresztowych. W tym czasie nie będzie też można skorzystać z czytelni akt.

Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta zapowiadają wydłużenie godzin pracy, zwłaszcza w sprawach dotyczących obywateli. Np. wnioski o paszport, dowód osobisty, zameldowanie, a także akty stanu cywilnego przyjmowane będą i wydawane do godzin wieczornych. Ale nie wolno zapominać, że do większości miejsc nie da się dojechać prywatnym samochodem, a np. urzędnicy wojewody będą nie tylko wydawać paszporty Polakom, ale przede wszystkim mają załatwiać pilne przypadki dotyczące pielgrzymów z całego świata.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.