beta

Pod Lisią Górą w Rzeszowie żyją nie tylko żmije

Pod Lisią Górą w Rzeszowie żyją nie tylko żmije Fot. pixabay
beta

Czy to możliwe, aby w rezerwacie Lisia Góra i okolicy żyły żmije zygzakowate? - One tam bytują od bardzo dawna. Nie jest to zatem nic nowego, czego należy się bać - uspokaja Ewa Węgrzyn, prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Niedawno mieszkańcy Rzeszowa alarmowali, że w okolicy rezerwatu Lisia Góra, na ścieżce spacerowej, widzieli żmije zygzakowate. Czy to możliwe? - Ten rezerwat to taki typ siedliska, który wspiera większość polskich gadów, które chciałyby się tam zadomowić - tłumaczy dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR. - Jak najbardziej mogą więc tam występować: padalce, zaskrońce i właśnie żmije zygzakowate. Jeśli tylko chcą. W okolicy sadu pokazowego, jakieś dwa lata temu kolega po fachu widział żmiję zygzakowatą. To by potwierdzało, że mają tu siedlisko, a sad stanowi dla nich dobre obszary do łowów.

Żywią się drobnymi ssakami owadożernymi, małymi gryzoniami, jajami i pisklętami ptaków, ale też żabami. Po ten ostatni przysmak trzeba zbliżyć się do rzeki. - Stąd też na tej ścieżce nad zalewem od czasu do czasu mogą się pokazywać - wyjaśnia profesor UR.

Żmija boi się człowieka? - Tak. Jak zresztą większość zwierząt - przyznaje. - Ucieka przed nim, jeśli tylko ma taką możliwość. Dość dobrze słyszy, ale tylko w momencie, kiedy ma położoną głowę na ziemi. Narząd słuchu u żmii jest skonstruowany w ten sposób, że drgania są przenoszone przez kości szczęki. Doskonale orientuje się, że ktoś, czy coś się zbliża.

Głowę podnosi tylko wtedy, kiedy jest zaniepokojona, ucieka lub atakuje.- Jeśli tylko zwierzę ma możliwość, by ustąpić, to po prostu to robi. Oczywiście można się na nią natknąć, jeżeli np. nie zdąży uciec, bądź zostanie przez nas zaskoczona. Czasami, chodząc niefrasobliwie po terenie, możemy wejść w miejsce, gdzie gad odbywa swój rozród, czyli np. na stertę uschniętych gałęzi, dobrze nasłonecznioną.

Jest powód do paniki?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Profesor zwraca uwagę, że uciekając żmija musi się odwrócić do nas ogonem."

Pozostało jeszcze 52% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

beta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.