Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej powołał specjalistów, którzy zajmują się opracowaniem wytycznych i propozycji dotyczących poprawy bezpieczeństwa w kopalniach spółki. Jeden z pomysłów dotyczy nowego systemu monitoringu i lokalizacji górników pod ziemią. Po to, by śledzić rozmieszczenie pracowników, szczególnie w rejonach zagrożonych. Powołanie specjalistycznych zespołów przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej związane jest z tragedią, jaka wydarzyła się 5 maja tego roku w kopalni Zofiówka. Pod ziemią, w wyniku najsilniejszego wstrząsu w historii kopalń JSW, zginęło wówczas pięciu górników.
Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo pracowników w swoich kopalniach, przeanalizowano akcję ratowniczą w Zofiówce. Raporty specjalistów wskazały rozwiązania, które dodatkowo poprawią bezpieczeństwo pracowników i usprawnią ewentualne akcje ratownicze w przyszłości.
- Najważniejsze jest bezpieczeństwo górników. W tej dziedzinie nie było, nie ma i nie będzie oszczędności - zapewnia Daniel Ozon, prezes JSW. - Chcemy w jak najszybszym czasie wdrożyć nowoczesne narzędzia, procedury i systemy rekomendowane przez ekspertów, które w bardziej efektywny sposób pozwolą ujarzmiać siły natury - dodaje.
Pierwszy z powołanych zespołów zajmował się rozwiązaniami, które mają usprawnić akcje ratownicze w kopalniach JSW. Zdecydowano m.in. o utworzeniu Centralnego Magazynu Ratowniczego, który zlokalizowany jest na terenie KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Ruch Zofiówka. Przygotowano również listę sprzętu i materiałów, w które magazyn ma zostać wyposażony.
Przygotowano ponadto propozycje dotyczące nowych rozwiązań, które mają poprawić funkcjonowanie kopalnianych stacji ratownictwa górniczego. Ratownicy mają pracować w systemie czterozmianowym.
- Zostaną wyposażeni m.in. w nowoczesny sprzęt termowizyjny do prześwietlania wyrobisk. Dodatkowo dyspozytorzy ruchu mają zostać doposażeni w system umożliwiający symulację zmian w wentylacji kopalni. Narzędzie to umożliwia prowadzenie akcji ratowniczej w pierwszym jej etapie - tłumaczą w spółce.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień