Plony będą niższe, więc wzrosną ceny żywności. Ziarna puste, mąka droga. Cena chleba też pójdzie w górę?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Polska Press
Anna Janik

Plony będą niższe, więc wzrosną ceny żywności. Ziarna puste, mąka droga. Cena chleba też pójdzie w górę?

Anna Janik

W lipcu droższe niż przed rokiem o tej porze były owoce i niektóre warzywa, a do listy produktów lada dzień może dojść chleb. Niekorzystna aura sprawiła, że cena pszenicy poszybowała w górę.

- Zboże paszowe jest dziś w cenie ubiegłorocznej, ale pszenica chlebowa jest droższa o 100 zł - mówi Stanisław Bartman, szef Podkarpackiej Izby Rolniczej w Rzeszowie. - Dodatkowo ostatnie burze, gradobicia i deszcze bardzo popsuły jakość ziarna. Pszenica, która się nadawała na produkcję mąki jest w tej chwili pszenicą paszową - dodaje.

Podwyżki kwestią czasu?

Nie lepiej jest w innych częściach Polski, gdzie z kolei plony obniżyła długotrwała susza. Według szacunków GUS rolnicy zebrali o ok. 14 proc. zbóż mniej niż w 2017 r. Wpływ miała na to sucha, słoneczna pogoda, która zaczęła się już wiosną. Susza sprawiła, że rośliny dosłownie zaschły i choć wcześniej były gotowe do zbioru, to były jednocześnie mniej liczne i gorszej jakości. Wstępne dane mówią o tym, że susza dotknęła 2 mln hektarów gruntów rolnych, a straty sięgają już 563 mln zł. Gospodarze uzyskiwali w tym roku najczęściej 2 tony z hektara, a w skrajnych przypadkach zdarzało się, że i jedną. Przy tak mizernych zbiorach żadna cena nie zagwarantuje opłacalności. Problem dotknął nie tylko uprawiających rzepak i zboża ozime, ale i pszenicy. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny pieczywa i produktów mącznych, zwłaszcza że drożeje paliwo.

W dalszej części artykułu:

 • o podwyżkach cen żywności
 • ceny owoców 
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.