Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku

Czytaj dalej
Paweł Kaniak

Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku

Paweł Kaniak

Reprezentują Bydgoszcz, okoliczne gminy i województwo na ogólnopolskich i światowych arenach. W treningi wkładają 100 procent serca. Zuzanna Madaj z Lotto Bydgostii, Gracjan Drapała z MUKS Rekin Bydgoszcz, Daria Brzozowska z ASW Black Panther, Ksawery Tracz z Bydgoszcz Archers, a także inni uczestnicy naszego plebiscytu Sportowiec Roku 2019 kiedyś mogą być gwiazdami w swoich dyscyplinach.

Młodzi i zdolni, osiągnęli już wiele sukcesów, a przecież duża kariera dopiero przed nimi. Tak można opisać wszystkich juniorskich uczestników naszego plebiscytu. Dziś prezentujemy kolejną czwórkę.

Zuzanna Madaj - olimpijska nadzieja

Zuzanna Madaj przygodę ze sportem rozpoczęła od basenu. - W szkole podstawowej pływałam. Później poszłam do gimnazjum i początkowo nie uprawiałam żadnej dyscypliny sportu, ale po roku przerwy w treningach stwierdziłam, że brakuje mi aktywności - wspomina nastolatka. - W tym czasie pojawiło się ogłoszenie o naborze do Lotto Bydgostii, więc postanowiłam spróbować i rozpoczęłam treningi wioślarskie. Po drodze zdarzały się chwile zwątpienia, kryzysy i myśli o porzuceniu wioseł, ale to już minęło. Marzę o udziale w igrzyskach olimpijskich.

Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku
nadesłana Zuzanna Madaj

Ten ambitny cel być może uda się kiedyś zrealizować, zwłaszcza, że mijający rok był udany. Zuzanna otrzymała powołanie na konsultacje kadry narodowej, wystartowała w Regatach Nadziei Olimpijskich Olympic Hopes 2019, gdzie wraz z koleżankami zdobyła srebrny medal. Jest też mistrzynią Polski juniorów w czwórce bez sternika.

Gracjan Drapała - ryba w wodzie

Gracjan Drapała ma 10 lat, a od 5. roku życia pływa. Rozpoczynał w szkółce pływackiej „Foka” i jak mówi jego mama Aleksandra, od początku miał naturalne predyspozycje do pływania: - Jak tylko wskoczył do wody, bez problemu odnalazł się w niej i bardzo szybko przestał pływać w dmuchanych rękawkach.

Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku
nadesłana Gracjan Drapała

Lista pływackich sukcesów Gracjana jest bardzo długa. Jedne z jego ostatnich osiągnięć to m.in. zwycięstwo w XX Grudziądzkim Pucharze Orki, gdzie ustanowił nowy rekord zawodów, tytuł najlepszego zawodnika (rocznik 2019) Międzynarodowych Mistrzostw Miasta Gdańska, a także podwójne złoto na 50 m stylem dowolnym i grzbietowym podczas zawodów w Gdyni. Poza basenem regularnie startuje w zawodach rowerowych dla dzieci pn. „Czar 2 kółek”, które już czterokrotnie wygrał. Uwielbia też grać z kolegami w piłkę nożną.

Daria Brzozowska - czarna pantera

14-letnia Daria Brzozowska kilka lat temu poszła w ślady swojego ojca Krzysztofa, który z zamiłowania do sportów walki otworzył w Bydgoszczy Akademię Sztuk Walki Black Panther. Dziewczyna zaczęła przychodzić do sal treningowych, chłonęła atmosferę i w końcu została zawodniczką. - Lubię klimat zawodów, rywalizację, dążenie do realizacji celów. Polubiłam też ludzi, z którymi trenuję. To trudny sport. Trzeba być odważnym i mieć dużą cierpliwość, bo nie wszystko przychodzi łatwo i szybko - opowiada Daria, która może pochwalić się licznymi sukcesami. Jest m. in. mistrzynią Polski, złotą medalistką Pucharu Polski i podwójną mistrzynią Europy w brazylijskim Jiu Jitsu i mistrzynią świata Young Grapplers.

Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku
nadesłana Daria Brzozowska

SPORTOWIEC ROKU 2019 - głosuj na swojego kandydata!

Ze sportami walki wiąże swoją przyszłość, planuje zostać też trenerem personalnym. Już teraz, mimo młodego wieku, jest w swoim klubie instruktorem, prowadzi zajęcia doszkalające z młodszymi zawodnikami. Na tym polu ma pierwsze osiągnięcia. Jej podopieczni (którzy trenują również pod okiem pana Krzysztofa) zdobywali już medale.

Ksawery Tracz - najlepszy linebacker

Ksawery Tracz jest zawodnikiem drużyny futbolu amerykańskiego Bydgoszcz Archers. Choć przygodę z tym sportem zaczął zaledwie niewiele ponad 2 lata temu, to już otwiera się przed nim szansa na niesamowity rozwój kariery - otrzymał wstępną propozycję z liceum w Alabamie (USA), gdzie w ramach rocznej wymiany mógłby uczyć się i grać w futbol. W USA jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu.

Plebiscyt sportowy. Czworo młodych osób walczy o tytuł Sportowca Roku
nadesłana Ksawery Tracz

Ksawery gra na pozycji linebacker (jego zadaniem jest zatrzymanie biegacza lub skrzydłowego przeciwnej drużyny) oraz running back (dostaje piłkę od rozgrywającego i musi przebiec z nią jak największą liczbę jardów).

Czy futbol amerykański jest trudną grą? - Teoria jest zawiła, trzeba dobrze poznać pozycje na boisku. To również bardzo fizyczny sport, musimy być przygotowani na ogromny wysiłek. Ale lubię futbol i chcę grać coraz lepiej, zwłaszcza że poziom tego sportu w Polsce rośnie. Jesteśmy 4-5 siłą w Europie - mówi Ksawery, który w minionym sezonie otrzymał tytuł najbardziej wartościowego gracza drużyny i tytuł linebacker sezonu.

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.