Alek Radomski

Platforma Obywatelska bierze sejmik. PiS zwiększa stan posiadania kosztem PSL

PiS zwiększyło liczbę swoich mandatów przede wszystkim kosztem PSL. O sukcesie może mówić cała koalicja wyborcza PO i Nowoczesnej. A Mieczysław Struk PiS zwiększyło liczbę swoich mandatów przede wszystkim kosztem PSL. O sukcesie może mówić cała koalicja wyborcza PO i Nowoczesnej. A Mieczysław Struk (na zdjęciu) to niekwestionowany zwycięzca wyborów do sejmiku województwa
Alek Radomski

Platforma Obywatelska znów będzie rządzić w sejmiku samodzielnie. Co więcej, jednym głosem więcej niż obecnie. Mocniejszą reprezentację mieć będzie też Prawo i Sprawiedliwość. Głównie kosztem PSL-u, czyli największego przegranego tych wyborów.

Mieczysław Struk to niekwestionowany zwycięzca niedzielnych wyborów do sejmiku województwa. Przy nazwisku aktualnego marszałka znak „X” zakreślono na 67 569 kartach, co daje 33 procent wszystkich oddanych głosów.

Startujący w Gdańsku Struk zebrał o ponad 30 tys. większe poparcie niż cztery lata temu i jest murowanym kandydatem do objęcia fotelu marszałka również w nadchodzącej kadencji.

Zresztą, o sukcesie może mówić cała koalicja wyborcza Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Udało się jej uzyskać w sumie 18 mandatów w 33-osobowej radzie i zwiększyć swój stan posiadania o jednego reprezentanta. Procentowy rozkład głosów oddanych na PO i Nowoczesną to niecałe 41 proc. O bardzo dobrym wyniku mogą mówić też wicemarszłakowie z PO Ryszard Świlski i Wiesław Byczkowski.

Radną sejmiku z tej części województwa została jedynka na liście koalicji Danuta Wawrowska, zbierając aż 17 729 głosów. Region reprezentować będzie ponownie Jan Kleinszmidt (11 503 głosy), obecny przewodniczący sejmiku. Wyborcy z regionu głosujący na listę Koalicji Obywatelskiej wskazali też na Leszka Bonnę i Iwonę Mielewczyk.

W sejmiku przyszłej kadencji wyraźniej reprezentowane będzie Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast dziewięciu radnych, jak ma to miejsce teraz, nad uchwałami pochylać się będzie 13 radnych tej partii. Słupski reprezentant partii rządzącej to Sebastian Irzykowski, którego poparło 16 273 głosujących.

Okręg numer I, czyli Słupsk, powiat lęborski, bytowski, chojnicki i człuchowski, obok Irzykowskiego, będzie też reprezentować Mirosława Kaczyńska i Jerzy Barzowski.

Co ciekawe, radną PiS została Marta Cymańska, czyli córka posła Tadeusza Cymańskiego. Nie dostała się Kinga Borusewicz startująca z listy PO i Nowoczesnej, córka wicemarszałka Senatu i wiceprzewodniczącego PO Bogdana Borusewicza. Radnym sejmiku nie został też Rafał Neumann, brat przewodniczącego pomorskiej PO Sławomira Neumanna, i Bartłomiej Obajtek ubiegający się o mandat z listy PiS, brat prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło liczbę swoich mandatów przede wszystkim kosztem Polskiego Stronnictwa Ludowego, które zamiast siedmiu radnych mieć będzie dwóch.

Do sejmiku nie wszedł były członek zarządu województwa Czesław Elzanowski (4 655 głosów).

Nie udało się też Maciejowi Kobylińskiemu, który startował z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na byłego prezydenta Słupska, który był lokomotywą SLD w naszym okręgu, wskazano 6486 razy. Na nic zdał się też dobry wynik liderki tej partii w okręgu numer II (Gdynia, Sopot, powiat pucki i wejherowski) Joanny Senyszyn (12 807 głosów). Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wprowadził żadnego swojego przedstawiciela.

Lista radnych sejmiku pomorskiego w kadencji 2018-2023.

Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna): Danuta Wawrowska, Jan Kleinszmidt, Leszek Bonna, Iwona Mielewczyk, Wiesław Byczkowski, Andrzej Struk, Piotr Wittbrodt, Andrzej Bartnicki, Karolina Szczygieł, Mieczysław Struk, Hanna Zych-Cisoń, Grzegorz Grzelak, Agnieszka Kapała-Sokalska, Ryszard Świlski, Danuta Rek, Sylwia Laskowska-Bobula, Zenon Odya, Jerzy Kozdroń.

Prawo i Sprawiedliwość:Sebastian Irzykowski, Mirosława Kaczyńska, Jerzy Barzowski, Roman Dambek, Aleksandra Jankowska, Kazimierz Klawitter, Anna Gwiazda, Karol Guzikiewicz, Piotr Karczewski, Magdalena Sroka, Piotr Zwara, Arwid Żebrowski, Marta Cymańska,

Polskie Stronnictwo Ludowe: Józef Sarnowski, Dariusz Męczykowski.

Alek Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.