Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rozmawiał Tomasz Rozwadowski

Piotr Maciążek: Węgiel ciągnie polską gospodarkę w dół [rozmowa]

Piotr Maciążek: W Polsce energetyka oparta jest prawie wyłącznie na węglu Fot. Dariusz Bloch Piotr Maciążek: W Polsce energetyka oparta jest prawie wyłącznie na węglu
Rozmawiał Tomasz Rozwadowski

Analityk rynku energetycznego Piotr Maciążek zapowiada, że drastyczny wzrost cen energii w Polsce jest nie do uniknięcia.

Każdy kraj Unii Europejskiej ma prawo do emisji pewnej liczby ton dwutlenku węgla, Polska jest tej emisji liderem. Jakie będą tego konsekwencje?

Główną konsekwencją może być drastyczny wzrost cen energii już w przyszłym roku. Polska energetyka jest w 80 proc. oparta na węglu, spalanie węgla emituje dwutlenek węgla, czyli gaz wpływający na globalne ocieplenie. A ponieważ jesteśmy w UE, musimy za emitowanie CO2 płacić. Polska kilkakrotnie się na te opłaty godziła, nie są więc one dla rządu i ministerstw żadną niespodzianką.

Co jest powodem wzrostu tych opłat?

Każdy kraj Unii Europejskiej ma prawo do emisji pewnej liczby ton dwutlenku węgla, Polska jest tej emisji liderem. Jakie będą tego konsekwencje?

Jakie gałęzie polskiej gospodarki są najbardziej zagrożone?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Rozmawiał Tomasz Rozwadowski

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Damian S

Jeżeli blok będzie spełniał restrykcyjne normy emisyjne, to nie widzę przeszkód dla których taka elektrownia miałaby nie powstać.

misiekle

Nie jestem zwolennikiem węgla, a tym bardziej górników (za to, że są najbardziej buntującą się i przez to najbardziej wpływową grupą pracowników), ale załóżmy, że za jakiś czas (wiele lat) naszej energetyce uda się wreszcie przejść na bardziej ekologiczne, niewęglowe sposoby produkcji energii lub zaczniemy ją masowo importować zza granicy. Co wtedy będzie z naszymi kopalniami, z ceną za nasz węgiel, kto go kupi ? Jeżeli zapotrzebowanie na węgiel drastycznie spadnie, to wiele kopalń po prostu upadnie, a górnicy i pracownicy pomocniczy pójdą na bruk. Zaczną się protesty, strajki, bunty. Czy ktoś to przewidział ? A na przykład samochody elektryczne - są takie drogie ponieważ jest coś takiego jak lobby producentów paliw płynnych, które po cichu różnymi metodami walczy z "elektrykami". Co by było, gdyby samochody miejskie były tylko trochę droższe lub w ogóle w takiej samej cenie jak zwykłe spalinowe ? Nikt by się nawet nie zastanawiał nad wyborem, bo nie od dzisiaj wiadomo, że koszt przejechania 100 km "elektrykiem" kosztuje nawet 4 - 5 zł. To tyle co dzisiaj litr paliwa, a widział ktoś samochód spalający litr paliwa na 100 km, tym bardziej w mieście ?

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.