Pilotażowy program wykrywania raka płuca
To tylko dwa spośród wielu zamierzeń, które znalazły się w programie działania Sejmiku Profilaktyki Onkologicznej na ten rok.
Powołany do życia jesienią 2014 r. sejmik podsumował wczoraj pierwszy rok działalności. Przedstawiono również projekty, które będą realizowane do końca 2016 roku.
- Liczymy, że w tym roku możliwe będzie wdrożenie projektów, które sejmik przedstawił już marszałkowi województwa. Chodzi o dwa programy: „Dbam o zdrowy styl życia”, w ramach którego wyłoniony ma być zakład pracy promujący profilaktykę onkologiczną oraz „Powrót do źródeł zdrowia”, czyli pilotażowy program szeroko pojętej rehabilitacji - mówił dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO w Bydgoszczy.
Aktualny pozostaje postulat dopisania do listy obowiązkowych badań pracowniczych cytologii i mammografii.
Za niezwykle ważny projekt sejmik uznał opracowanie mapy epidemiologicznych zagrożeń w województwie kujawsko-pomorskim (partnerem ZPiPZ będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Wydział Ochrony Środowiska).
- Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włocławku oraz powiatach tucholskim i świeckim jest najwięcej zachorowań na raka u kobiet. Chcemy poznać przyczyny, dla których powiat włocławski, radziejowski, aleksandrowski oraz duże miasta mają najgorsze statystyki, gdy chodzi o zachorowania na nowotwory u mężczyzn - mówił dr Mierzwa.
Sejmik będzie też kontynuował działania zmierzające do wdrożenia w Kujawsko-Pomorskiem pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuca z użyciem TK.