Chcesz ciekawie spędzić dzień wolny z rodziną? Dobrze się bawić, a jednocześnie czegoś nauczyć? Zaproszenie na fantastyczną imprezę mają mundurowi, grypy rekonstrukcji historycznej i modelarze.
- Chcemy pokazać, że żołnierze to nie tylko poważni mundurowi, ale też ludzie, którzy potrafią zorganizować rodzinną imprezę i zaprosić do wspólnej zabawy. Oczywiście, po ważnych dla nas uroczystościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - powiedział kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.
Uroczystościach, bowiem w środę, 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego. Oficjalne obchody rozpoczną o godz. 10 przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na placu Zwycięstwa. O godz. 11.15 rozpocznie się defilada wojskowa. Na godz. 12 zaplanowano mszę w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (15 sierpnia to również święto liturgiczne Wniebowzięcia NMP).
Po części oficjalnej zacznie się wielka plenerowa zabawa. - Zapraszamy wszystkich na szóstą już edycję Pikniku w Mundurze pod hasłem „Mundurowi dla bezpieczeństwa”. Trzygodzinny piknik rozpocznie się o godzinie 15, a odbywać się będzie na terenie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego 70 oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie - poinformował Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun, które organizuje imprezę.
Tematem przewodnim pikniku jest bezpieczeństwo. Goście wydarzenia będą mogli zobaczyć symulację wypadku drogowego i dowiedzieć się, jak zachować się w podobnej sytuacji. - Będzie z nami Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, będą policjanci. Służby zaprezentują swoje wozy bojowe. Grupy rekonstrukcyjne pokażą przekrój umundurowania - od dziejów najdawniejszych po współczesne Wojsko Polskie. Będzie można obejrzeć wnętrze powietrznej salonki - samolotu Jak-40 - wyliczał Izraelski.
Piknik warto rozpocząć w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Będzie można zobaczyć nowe eksponaty, które w czerwcu i lipcu przyjechały do Koszalina ze składnicy sprzętu z Grudziądza. Z kolei na placu musztry CSSP zaparkują historyczne pojazdy z lat 20. i 40. Przyjadą też motocykliści.