Pijanym kierowcom trudniej będzie odzyskać prawo jazdy
Od nowego roku wszyscy kierowcy, którzy stracą prawo jazdy za jazdę po pijanemu, będą musieli przejść specjalny kurs, by je odzyskać.
- Tak wynika ze zmian w ustawie o kierujących pojazdami - wyjaśnia Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.
Kursy reedukacyjne są rozłożone na dwa dni. - A to dodatkowy kłopot dla takiej osoby, bo będzie musiała wziąć urlop, tym bardziej, że każdego dnia spędzi na zajęciach po osiem godzin - mówi dyrektor Kinder.
Koszt kursów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego to 400 złotych. Będą one prowadzone w formie wykładów z fachowcami od terapii z zakresu uzależnień od alkoholu i narkotyków.
- Jesteśmy przygotowani na prowadzenie takich kursów, mamy sale wykładowe, sprzęt, rozmawialiśmy już z osobami, które takie zajęcia poprowadzą - dodaje Edward Kinder. - Teraz czekamy na pierwsze skierowania.
Do tej pory osoba chcąca odzyskać uprawnienia, które cofnięto jej na krócej niż rok ze względu na alkohol czy narkotyki, musiała przejść tylko badania lekarskie i psychologiczne.
Kierowcy, którym prawo jazdy cofnięto na rok i dłużej, musieli pójść na ponowny egzamin. Teraz i jedni, i drudzy będą dodatkowo uczestniczyć jeszcze w kursie reedukacyjnym.
Pijani kierowcy na polskich drogach to wciąż plaga. Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, w tym roku na terenie naszego województwa mundurowi zatrzymali 3609 kierowców z promilami (2060 od 0,2 do 0,5 i 1549, którzy mieli ponad 0,5 promila).
- Spowodowali 29 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 42 zostały ranne - podaje statystyki aspirant Karol Brandys z KWP Opole.
W 2017 roku miała zmienić się również formuła kursów, dzięki, którym można zredukować punkty karne. Teraz dzięki uczestnictwu w nich, raz na pół roku można „zbić” ze swojego konta 6 oczek.
Według nowej formuły na taki kurs miał być kierowany kierowca, który przekroczy 24 punkty (dziś wiąże się to z utratą prawa jazdy). Po jego odbyciu konto byłoby zerowane. Taki kurs można by odbyć tylko raz na 5 lat. Jednak ze względu na problemy z budową nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wprowadzenie zmian przesunięto dopiero na czerwiec 2018 roku.