Pierwszy ma powstać basen na Kapuściskach
W przypadku krytej pływali przy Szarych Szeregów w Bydgoszczy wydano już pozwolenie na budowę. Miasto jednocześnie szuka dodatkowych pieniędzy.
A nie mogą to być niestety pieniądze unijne, dlatego urzędnicy szukają innych źródeł dofinansowania.
Przypomnijmy, że w 2014 roku prezydent Rafał Bruski zdecydował o budowie kolejnych przyszkolnych basenów w mieście. Wybrano też lokalizacje na nowe obiekty: Kapuściska, osiedle Leśne, Miedzyń oraz Fordon.
- Obecnie najbardziej zaawansowane są prace związane z budową basenu na Kapuściskach, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 - wyjaśnia Michał Sztybel, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Gotowy jest już projekt, wydane zostało również pozwolenie na budowę - dodaje.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku złożono natomiast wniosek o wydanie pozwolenia na budowę basenu na osiedlu Leśnym, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7. - Kolejne dwa baseny: na osiedlu Miedzyń przy Zespole Szkół nr 8 oraz w Fordonie przy Zespole Szkół nr 28 są jeszcze na etapie projektowania. W obydwu przypadkach dokumentacja ma być gotowa w kwietniu tego roku - informuje Michał Sztybel.
Jak dodają ratuszowi urzędnicy, posiadanie gotowej dokumentacji oraz pozwolenia na budowę, daje możliwość przystąpienia do prac budowlanych, oczywiście po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy w przetargu. Sama budowa pływalni trwa zazwyczaj ok. 2 lat.
Miasto na ten rok postawiło sobie za cel znalezienie dodatkowego źródła pieniędzy, by móc ruszyć z budową basenów. To z kolei jest ściśle powiązane z uruchomieniem środków unijnych.
Jak podkreślał prezydent Bruski, najważniejsze na ten rok i kolejne lata są dla Bydgoszczy inwestycje z udziałem unijnych pieniędzy. Jednak ich realizacja nie jest możliwa bez wkładu własnego z budżetu miasta. - Do tych zadań podchodzimy priorytetowo, aby uzyskać wsparcie do jak największej ilości projektów. O dokładnej kolejności będą decydować radni w momencie głosowania budżetu miasta - przypomina Michał Sztybel.
Tymczasem Bydgoszcz przygotowuje się do rozbiórki obiektów Astorii. Ma tam powstać 50-metrowy tzw. basen olimpijski. - Do końca tego roku chcemy wybrać wykonawcę, który będzie mógł rozpocząć prace rozbiórkowe - mówi doradca prezydenta. - Wcześniej, bo na początku drugiej połowy roku powinny być gotowe projekty wykonawcze, chcielibyśmy też posiadać pozwolenie na budowę - dodaje.
Szacunkowy koszt basenu olimpijskiego to ok. 100 mln zł. Miasto chce się ubiegać o pieniądze z ministerstwa sportu i turystyki. Na ich budowę można otrzymać nawet 50-procentowe dofinansowanie.