Nowe podstawy programowe, darmowe podręczniki i wciąż wiele niewiadomych - tak w nowy rok szkolny będą wchodzić uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Naukę w toruńskich szkołach w roku szkolnym 2017/2018 rozpocznie dokładnie 28 tys. 201 uczniów. Do 583 oddziałów uczęszczać będzie ponad 12 tys. uczniów szkół podstawowych, a w 132 oddziałach znajdzie się 3 tys. 173 uczniów dotychczasowych gimnazjów. Placówki ponadgimnazjalne, czyli licea, technika i nowe szkoły branżowe (dawne zawodówki) prowadzić będą 286 oddziałów dla ponad 8 tys. młodych ludzi. W toruńskich przedszkolach edukację i opiekę znajdzie prawie 4,5 tys. maluchów.
W liceum bez pomocy
Sami uczniowie umiarkowanie cieszą się z powrotu do szkoły. Choć wakacje były długie, oni nie bardzo tęsknią za codziennymi obowiązkami.
- Najgorsze ze wszystkiego jest chyba to poranne wstawanie. Po tak długiej przerwie ciężko się będzie przyzwyczaić - mówi Marysia, od dziś uczennica szóstej klasy w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Ogrodowej. - Z drugiej strony, to fajnie, że spotkam się z koleżankami, których dawno nie widziałam. Po wakacjach będzie co opowiadać.
- Na podręczniki trzeba było wydać 300-400 zł. To duża suma, której brak mocno czuć było w portfelu - opowiada Anna, mama Franka, który w poniedziałek rozpoczyna naukę w siódmej klasie. - Teraz syn dostanie książki za darmo, a ja te pieniądze będę mogła przeznaczyć na inne cele. Kupię mu wymarzone buty do koszykówki, którą z pasją trenuje.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to także oficjalny start reformy oświaty. Ze szkolnych budynków zniknęły już stare szyldy, a w ich miejsce pojawiły się nowe.
Nowa jest też podstawówka, gdzie dziś o godz. 10 odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego. To SP nr 4 przy ul. Żwirki i Wigury, czyli dawne Gimnazjum nr 3. Miasto na miejsce uroczystości wybrało tę właśnie szkołę, bo uczyć się tam będą aż cztery roczniki na zupełnie innych poziomach.
Dobre warunki dla najmłodszych
Miasto zadbało o stworzenie w „czwórce” dobrych warunków najmłodszym dzieciom, których tam wcześniej nie było. Specjalnie dla nich przystosowano sanitariaty i zbudowano plac zabaw. Warto dodać, że na terenie szkoły znajduje się gabinet higienistki, gabinet stomatologiczny, sklepik i stołówka wydająca obiady przygotowywane na miejscu. Dumą szkoły jest nowoczesny kompleks boisk sportowych posiadających tartanową nawierzchnię, siłownia, pełnowymiarowa sala gimnastyczna i aula.
Dodatkowo dzieci otoczone będą opieką m.in. pedagoga, logopedy i socjoterapeuty. Na najmłodszych czeka też świetnie wyposażona świetlica szkolna.
WARTO WIEDZIEĆ
- Budynek, w którym mieści się nowa Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Żwirki i Wigury, ma bogatą historię. Jej początek to rok 1924, kiedy 1 września w Toruniu rozpoczęła pracę Publiczna Szkoła Powszechna nr 3 dla dziewcząt. Funkcjonowanie tej placówki przerwała wojna. Budynek zbombardowano, po czym 26 lutego 1945 roku placówka wznowiła działania w wynajętym pomieszczeniu. W listopadzie 1946 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 przenieśli się do nowej siedziby. Na początku był to barak przy ulicy Żwirki i Wigury, a w 1959 roku nowy, dwupiętrowy budynek. W 1990 roku na potrzeby młodszych klas „trójki” zaadoptowano budynek przy ul. Moczyńskiego należący do Szkoły Specjalnej nr 10. W roku 1992, w ramach projektu ,,Kolorowa szkoła”, budynek został odnowiony, a w 1995 decyzją władz samorządowych rozbudowany. Dobudowano nowe skrzydło, w którym mieściły się sale lekcyjne i pełnowymiarowa sala gimnastyczna.
- Szkoła Powszechna nr 3 kontynuowała pracę od 1924 do 1999 roku. Następnie na skutek reformy systemu oświaty z 1999 roku, od 1września, została przekształcona w Zespół Szkół Nr 11, w jego skład wchodziła Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum nr 3. W roku 2005 zespół szkół został przekształcony w samodzielne Gimnazjum nr 3. Z dniem 1 września 2017 roku - na skutek kolejnej reformy - decyzją władz samorządowych, w budynku utworzono Szkołę Podstawową nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi.