Pierwsze mieszkania plus w 2018 roku

Czytaj dalej
Norbert Ziętal

Pierwsze mieszkania plus w 2018 roku

Norbert Ziętal

Na razie 5 miast z Podkarpacia zdecydowało się na udział w programie Mieszkanie+. Ma w nich powstać 689 lokali.

Mieszkanie+ to rządowy program zakładający m.in. budowę mieszkań na wynajem, cenowo dostępniejszych dla osób mniej zamożnych, z możliwością wykupu tych lokali w przyszłości. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na zasadach rynkowych, na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu samorządów, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych. Ma być wykorzystane finansowanie z funduszu zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

Każdy może skorzystać z programu, ale jego adresami są szczególnie ludzie młodzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupno mieszkania nawet na kredyt.

Mają to być lokale atrakcyjne dla najemców. Z tanim czynszem, wybudowane z wykorzystaniem nowoczesnych, energooszczędnych technologii, dostosowane do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jak podaje oficjalna strona internetowa programu, na Podkarpaciu już pięć miast podpisało umowy na budowę takich mieszkań. Łącznie powstanie ich 698. Najwięcej, 221, w Przemyślu.

W tym mieście mają być zbudowane przy ul. Bakończyckiej. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace budowlane. Teren został wstępnie zaakceptowany przez organizatorów programu.

- Jesteśmy po pozytywnej, wstępnej ocenie naszej koncepcji. Z tego co nam wiadomo, jesteśmy jednym z bardziej zaawansowanych samorządów w realizacji tego pomysłu. Nieformalne na razie rozeznanie wśród chętnych do skorzystania z mieszkań budowanych w programie wskazuje, że zainteresowanie jest bardzo duże. Jest zatem szansa na zaspokojenie części potrzeb przemyślan, co nas oczywiście bardzo cieszy - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Miasto boryka się z brakiem nowych mieszkań, atrakcyjnych cenowo.

W Rzeszowie ma powstać 160 mieszkań. Na tę inwestycję przewidziano 1,4 ha terenów na os. Załęże, przy ul. W. Tarnowskiej. Termin rozpoczęcia budowy nie jest znany.

W Dębicy, w której ma powstać 140 lokali, planowane zakończenie ich budowy przewidziane jest na przyszły rok. Bloki powstałyby w centrum miasta, na terenie byłych koszar wojskowych, za ratuszem. Działka przeznaczona pod inwestycję ma pow. 1,3 ha.

W Nowej Dębie na 0,27 ha ma być zbudowanych około 30 mieszkań.

W Stalowej Woli pierwsze dwa bloki zostaną wybudowane przy ul. Orzeszkowej. Ma w nich być 96 mieszkań. Jako prawdopodobny termin oddania do użytku pierwszych lokali podawana jest połowa 2018 r. Łącznie w tym mieście ma powstać 190 mieszkań.

W Polsce, w ramach programu Mieszkanie+, mają powstać 17462 lokale. To dane dotyczące miast, które już podpisały umowy. Są jednak miejscowości, które jeszcze dopinają formalności. Z tego względu liczba mieszkań będzie większa.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.