Pielgrzymi: większość ma 17-20 lat, chodzą do kościoła, są na Facebooku [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Bartosz Dybała
Małgorzata Mrowiec

Pielgrzymi: większość ma 17-20 lat, chodzą do kościoła, są na Facebooku [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec

Społeczeństwo. Ponad 7,4 tys. osób wypełniło ankietę kierowaną do uczestników Światowych Dni Młodzieży. Okazuje się, że do Krakowa wybierają się młodzi religijni. W większości - dziewczęta. Dla prawie 70 proc. uczestników będą to pierwsze ŚDM.

Ankieta była przez 10 dni dostępna on-line w internecie, w mediach społecznościowych. Padały w niej pytania zarówno o wiek, płeć, termin przyjazdu do Krakowa oraz wybrany środek transportu, jak i o motywacje oraz oczekiwania wobec ŚDM.

WIDEO: Komentuje Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM

Autor: Małgorzata Mrowiec

Według szacunków do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem może przyjechać około półtora miliona pielgrzymów. Do Krakowa - tak wykazała ankieta - najwięcej dotrze w poniedziałek, 25 lipca. Największa część wyjedzie 1 sierpnia. Uczestników ŚDM przywiozą przede wszystkim autobusy, drugim najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samolot, kolejnym - pociąg.

Młodzi przyjadą do nas głównie z grupami z parafii lub stowarzyszeń religijnych. Zakwaterowani będą przede wszystkim u rodzin. - To jest dla nas świetna wiadomość, ponieważ doświadczenie Światowych Dni Młodzieży jest najlepsze, kiedy przebywa się z rodziną, to się potem długie lata pamięta - komentuje Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Ankieta pokazała, że bardzo wielu pielgrzymów, w szczególności z obu Ameryk, przyjeżdżających z daleka - zamierza też zwiedzać Europę. Poza Polską chcą odwiedzić podczas tej wizyty głównie Włochy, Niemcy, Czechy, Austrię.

Większość pielgrzymów ma 17-20 lat. Prawie 65 proc. stanowią dziewczęta. Najwięcej uczestników to osoby z Polski (25,5 proc.), dalej - z Włoch (13,6 proc.), Brazylii (9,9 proc.), Francji (6,6 proc.), Hiszpanii (6,3 proc.). Z prawie 85 proc. pielgrzymów można będzie dogadać się po angielsku, a ponad 40 proc. rozumie po hiszpańsku.

Co jeszcze o nich wiemy? Według ankiety ok. 90 proc. tych młodych ludzi jest obecnych na Facebooku. Z kolei 86,1 proc. w każdą niedzielę jest na mszy św. w kościele, 60 proc. przeznacza czas na modlitwę, ponad połowa angażuje się także jako wolontariusze. 67,4 proc. odpowiadających na ankietę nigdy wcześniej nie brało udziału w ŚDM.

Młodzi oczekują głównie, że to doświadczenie umocni ich wiarę. Uczestnicy ŚDM pytani o motywację do przyjazdu, odpowiadali przede wszystkim, że chcą odnaleźć siebie przez Chrystusa. Drugim najważniejszym powodem jest chęć spotkania się z Ojcem Świętym Franciszkiem.

- Takie ankiety są tradycyjnie przeprowadzane. Będzie też wykonana ankieta po ŚDM pytająca, czy oczekiwania młodzieży zostały spełnione - mówi Paulina Guzik. Za badanie odpowiadała hiszpańska firma, która przeprowadzała je również podczas poprzednich edycji spotkania młodych.

Małgorzata Mrowiec

Piszę o architekturze, zabytkach, gospodarowaniu gminnymi lokalami. Interesuję się sprawami zagospodarowania i estetyki przestrzeni miejskiej, w tym kwestią zieleni. Zajmuję się tematami związanymi z edukacją. Piszę też o tradycjach i historii Krakowa oraz jej odkrywaniu m.in. przez archeologów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.