Pielgrzymi chętnie odwiedzają dom rodzinny Jana Pawła II

Czytaj dalej
Grzegorz Skowron

Pielgrzymi chętnie odwiedzają dom rodzinny Jana Pawła II

Grzegorz Skowron

Ponad 16 tys. pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży z ponad 30 krajów, odwiedziło Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Przez kolejne dwa tygodnie liczba ta wzrośnie do ponad 50 tys. młodych osób aż z 70 państw.

Australia, Dominikana, Hongkong, Malezja, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Belize, Peru, Ghana, USA, Tajwan, Tajlandia, Botswana, Wenezuela, Brazylia, Dania, Finlandia, Katar, Kanada, Ukraina, Francja, Hiszpania, Algieria, Belize, Bułgaria, Filipiny, Gwatemala, Kostaryka, Polinezja Francuska czy Wybrzeże Kości Słoniowej – to tylko niektóre z ojczyzn młodych pielgrzymów, którzy przy okazji trwających Światowych Dni Młodzieży odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

– Dom Rodzinny Jana Pawła II to niezwykłe, poruszające miejsce. Młodzi pielgrzymi mogą tu prześledzić całą historię Karola Wojtyły i na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym dorastał i przygotowywał się do tej wielkiej roli. Dlatego cieszę się ogromnie, że uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy przyjechali do Małopolski, żeby spotkać się z papieżem Franciszkiem, nie zapominają o jego wielkim poprzedniku – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa, które jest jednym z organizatorów unikatowego muzeum.

Na zwiedzających czeka ok. 1,2 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku. Cała wystawa podzielona jest na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem muzeum – jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Komu nie uda się dotrzeć do Wadowic, może obejrzeć wystawę, którą Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II przygotowało na terenie Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Młodzi pielgrzymi mogą dzięki niej poznać najważniejsze przesłania papieża Polaka – czyli m.in. "Wy jesteście moją nadzieją", "Przemijanie ma sens".

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.