Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia
Liczba stulatków w Polsce przekroczyła właśnie 5 tysięcy. ZUS wypłaca emerytury 2 tysiącom z nich, w tym 1660 kobietom i 340 mężczyznom. Prawie 800 emerytur wypłaca stulatkom KRUS (kobiet jest w tym gronie 667). Troje emerytów urodzonych ponad wiek temu (w tym dwie kobiety) pojawiło się też po raz pierwszy w dziejach na liście świadczeniobiorców MSWiA, czyli byłych mundurowych. Najstarszą klientką ZUS jest siostra Cecylia Roszak z Klasztoru Dominikanek w Krakowie. Ma 110 lat, czyli pamięta zarówno I wojnę światową, jak i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Według najświeższych danych GUS, pod koniec zeszłego roku mieliśmy w całej Polsce 4934 ludzi urodzonych w 1917 roku lub wcześniej oraz 1810 osób, które przyszły na świat w roku odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ile z tego grona dzisiaj żyje? Wszystko wskazuje na to, że jest to co najmniej 5,5 tys.; na podstawie nowych danych o dalszym trwaniu życia seniorów (które radyklanie się wydłuża) można nawet szacować liczbę polskich stulatków na 6 tys.
Kiedyś w jednym autobusie, dziś w miasteczku
Pod koniec PRL, czyli niespełna 30 lat temu, wszyscy polscy stulatkowie zmieściliby się w jednym miejskim autobusie. Od tego czasu ich populacja wzrasta jednak geometrycznie, zwłaszcza w XXI wieku. Ów wzrost dynamicznie przyspieszył po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego ZUS i KRUS musiały rozszerzyć swe tabele o niespotykane wcześniej w tej liczbie grupy wiekowe: najpierw dziewięćdziesięciolatków (mamy ich już prawie ćwierć miliona, z czego trzy czwarte to kobiety), a potem także stulatków.
Czytaj więcej:
- Gdzie mieszka rekordowa liczba stulatków pobierających świadczenia z ZUS?
- Ile stulatków ma być w Polsce w połowie obecnego wieku?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień