Majka Lisińska-Kozioł

Pięć tysięcy kropek zamiast włosów

Pięć tysięcy kropek zamiast włosów                 Fot. 123RF
Majka Lisińska-Kozioł

Wychodzą z wypadków z bliznami. Pokonują ciężkie choroby, ale alienują się z życia ze względu na wygląd. Jego poprawa dodaje im skrzydeł - mówi Beata Urban, kosmetolog, trener linergista.

Tatuaż to kolorowe wzory, które mają ozdobić nasze ciało. A tatuaż medyczny?

Polega na wprowadzeniu w naskórek odpowiednio dobranego pigmentu lub kilku odcieni kryjących pigmentów. Zabieg stosowany jest jako procedura medyczna, pomagająca ukryć blizny i znamiona, zniwelować tzw. niedostatki ciała człowieka. Wielu osobom pozwala to odzyskać pewność siebie i po ciężkich przejściach - chorobach, wypadkach - powrócić do normalnego życia. Jednak na efekt końcowy ma wpływ: morfologia i fizjologia skóry, jej kolor, grubość i wiek pacjenta. Bo im jest starszy, tym procesy zachodzące w skórze przebiegają wolniej, a pigment utrzymuje się dłużej. I choć nie zawsze pigmentacja może być wykonana, jej stosowanie jest szerokie.

Kiedy się sprawdza?

Na przykład u osób, które nie mają włosów, a nie mogą poddać się ich transplantacji. Dzięki indywidualnie dobranym barwnikom tatuaż medyczny ukrywa ubytki spowodowane chociażby łysieniem plackowatym lub będące skutkiem chemioterapii. Wytatuowane na skórze głowy punkty imitują cebulki i wizualnie zagęszczają włosy. Z kolei mikropigmentacja piersi umożliwia odtworzenie otoczki brodawki sutkowej, dzięki czemu piersi odzyskują naturalny wygląd. Stosuje się ją u kobiet po mastektomii, rekonstrukcji lub plastyce biustu, ale także u tych cierpiących na bielactwo. Tatuaż medyczny pomaga też zakamuflować blizny powstałe na przykład na skutek operacji - choćby cesarskiego cięcia, ale też urazów, oparzeń. Można zamaskować zmiany występujące przy chorobach skóry, a także naczyniaki i rozstępy.

Co pani sprawdza, zanim przystąpi do zabiegu?

Z dalszej części tekstu dowiesz się: 

 • Czym jest pigmentacja lecznicza
 • Kiedy najlepiej maskować blizny pooperacyjne? 
 • Jak powstaje efekt ogolonej głowy? 
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Majka Lisińska-Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.