Piast Gliwice w liczbach: Historyczne mecze, historyczne daty
Piast Gliwice zagra w Warszawie z Legią w meczu, który może zdecydować o tytule mistrzowskim w sezonie 2015/2016. To najważniejszy mecz sezonu. I prestiż
Wprawdzie do końca sezonu Ekstraklasy zostały jeszcze trzy kolejki, ale niedzielny mecz przy Łazienkowskiej urasta do rangi najważniejszego w tych rozgrywkach. Spotkanie może też trafić do historii Piasta, który do tej pory najwyżej w ekstraklasie był na czwartym miejscu, a oprócz tego dwa razy zagrał w finale Pucharu Polski - w 1978 i 1983 roku. Legia ma na koncie 10 tytułów mistrzowskich i 18 triumfów w PP. Zanim dopiszemy 8 maja 2016 roku do najważniejszych dat w historii Piasta, zobaczmy, jakie inne mecze pozostały w naszej pamięci.
Czerwiec 2005 rok. Baraże o II ligę. Piastowi groziła degradacja do III ligi i musiał zagrać w barażach. Rywalem gliwiczan była Unia Janikowo. W pierwszym spotkaniu, na wyjeździe podopieczni trenera Jacka Zielińskiego przegrali 1:2. Dwie bramki dla Unii strzelił Serb Branko Rasić (ten od afery Rasicia z baraży Radomska ze Szczakowianką Jaworzno w 2002 r.), a gola dla Piasta - Piotr Uss. W rewanżu w obecności ponad 5 tys. widzów gliwiczanie wygrali 1:0 po rzucie karnym Stanisława Wróbla. Goście mieli wielkie pretensje do pracy sędziów w tym meczu. Piast pozostał na zapleczu ekstraklasy.
24 maja 2008. Awans do Ekstraklasy. Mecz, który decydował o pierwszym w historii awansie do elity, Piast rozegrał w Warszawie z Polonią. Gliwiczanie wygrali 1:0, a „złotą” bramkę strzelił Piotr Petasz. Sama wygrana nie wystarczyła, po myśli Piasta musiały się ułożyć też inne wyniki. Tak się stało i drużyna Piotra Mandrysza zajęła trzecie miejsce, oznaczające baraże o ekstraklasę. Dodatkowych meczów jednak już nie rozegrała.
- Nawet po wygranej z Polonią, idąc na konferencję pomeczową, byłem przekonany, że zagramy w dwumeczu o Ekstraklasę... ale otrzymaliśmy telefon z PZPN, że mamy upragniony awans! - wspominał tamten dzień trener Mandrysz.
Okazało się, że za korupcję z ekstraklasy zdegradowano Koronę Kielce i Zagłębie Lubin. W tej sytuacji baraże były odwołane, co oznaczało, że Piast i Arka Gdynia miały automatyczny awans, tak jak Lechia Gdańsk i Śląsk Wrocław.
9 sierpnia 2008. Debiut w elicie. Pierwszy mecz w Ekstraklasie Piast rozegrał na stadionie w Wodzisławiu, gdzie występował wtedy w roli gospodarza. „Piastunki” wygrały 2:0, a historyczne bramki zdobyli Krzysztof Kukulski i Paweł Gamla z rzutu karnego. To był szczególny moment dla wychowanka klubu i kapitana drużyny Jarosława Kaszowskiego. Kibice wywiesili wtedy transparent specjalnie dla niego przygotowany: „Od B-klasy do ekstraklasy z Piastem podążałeś, dla nas żywą legendą się stałeś”.
- To było coś pięknego. Zwłaszcza, że nie miałem pojęcia o planach naszych fanów. Spodziewałem się raczej fety z okazji debiutu drużyny w Ekstraklasie. O tym, że spotka mnie taki zaszczyt, nawet nie pomyślałem - przyznał Kaszowski, cytowany przez portal Sport Śląski. - Nasza droga do najwyższej klasy rozgrywkowej była długa i kręta. Ale warto było czekać! Nie ukrywam, że sam miewałem chwile zwątpienia. Pewnie, że mogłem znaleźć się wcześniej w ekstraklasie w barwach innego klubu. Ale powiem szczerze, nie dopuszczałem do siebie takiej myśli. Piast to mój klub.
Gliwiczanie w premierowym sezonie zajęli 10. miejsce (ŁKS miał dwa punkty więcej, ale został przesunięty na ostatnią pozycję ze względu na brak licencji na nowy sezon). W sezonie 2009/2010 Piast był ostatni i pożegnał się z Ekstraklasą.
HISTORIA MECZÓW PIASTA GLIWICE
5 listopada 2011. Otwarcie stadionu. Mecz otwarcia nowej areny przy Okrzei obejrzało 9432 widzów. W 18. kolejce I ligi Piast pokonał Wisłę Płock 2:1, choć do 89. minuty przegrywał 0:1. Bramki dla gliwiczan strzelili Tomasz Podgórski i Adrian Klepczyński.
27 maja 2012. Powrót do Ekstraklasy. Ostatnie spotkanie sezonu 2011/2012 z Zawiszą Bydgoszcz zakończyło się wygraną 3:0 oraz wielką fetą z okazji drugiego w historii klubu awansu do Ekstraklasy. Mecz obejrzało 9362 kibiców, którzy potem świętowali na rynku w Gliwicach. Bramki dla drużyny trenera Marcina Brosza strzelili Ruben Jurado, Wojciech Kędziora i Tomasz Podgórski. Piast zajął pierwsze miejsce w I lidze przed Pogonią Szczecin i Zawiszą. W sezonie 2012/2013 gliwicka drużyna była czwarta i pierwszy raz awansowała do europejskich pucharów. W II rundzie kwalifikacji do Ligi Europejskiej Piast odpadł z azerskim Karabachem Agdam. Wstydu nie przyniósł - na wyjeździe było 1:2, u siebie 2:2 po dogrywce.
10 maja 2014. Najwyższa wygrana. To był debiut na ławce trenerskiej hiszpańskiego trenera Angela Pereza Garcii. Piast pokonał w Krakowie Cracovię 5:1, co jest do tej pory najwyższą wygraną zespołu z Gliwic w Ekstraklasie. Do słynnej galerii „resultados historicos” Hiszpana trafiły też: wygrana w Zabrzu z Górnikiem 2:1, pokonanie Legii u siebie 3:1 i Lecha 3:2 oraz pucharowe lanie Bełchatowa - 5:0.
5 października 2014. Lanie Legii. Kamil Wilczek miał wtedy „dzień konia” i strzelił trzy bramki, a Piast wygrał na Okrzei 3:1. W tym sezonie gliwiczanie pokonali Legię u siebie 2:1 i zremisowali w Warszawie 1:1. Czy niedzielna data 8 maja 2016 roku też przejdzie do historii klubu z Gliwic?
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone